Jak urządzić kulig?

kulig-na-sankachKulig to bez wątpienia niezwykle przyjemna zimowa rozrywka, ale niestety nie wszyscy wiedzą, jak bezpiecznie zorganizować taką przejażdżkę.

Jeśli nie mamy możliwości uczestnictwa w góralskim kuligu z ogniskiem, wówczas taką atrakcję możemy przygotować samodzielnie, ale musimy mieć na uwadze kilka zasad związanych z bezpieczeństwem, niezależnie od tego, czy będzie to kulig dla dzieci czy dla osób dorosłych.

Jedną z podstawowych kwestii, którą trzeba uwzględnić podczas organizacji kuligu jest wybranie odpowiedniego miejsca. Urządzanie kuligów po drogach publicznych jest zabronione (chyba, że będzie to zaprzęg konny, który będzie za sobą ciągnął jedną parę sań). Przepisy dopuszczają natomiast kuligi na drogach polnych oraz leśnych – na takich trasach można organizować zarówno kuligi z użyciem ciągnika rolniczego, jak i z wykorzystaniem zaprzęgu konnego. Nigdy nie należy doczepiać sanek do pojazdów mechanicznych wszędzie tam, gdzie można stworzyć najmniejsze chociażby zagrożenie w ruchu drogowym.

Urządzając zimowy kulig dla dzieci warto też pamiętać o tym, że w przejażdżce powinna brać udział przynajmniej jedna osoba dorosła, która będzie obserwowała maluchy siedzące na sankach (pod żadnym pozorem nie może to być kierowca, który będzie spoglądał do przodu oraz do tyłu). Kulig ponadto powinien mieć dostosowaną odpowiednią prędkość (na ogół nie powinno jechać się szybciej niż dwadzieścia kilometrów na godzinę). W trakcie kuligu bardzo się marznie, dlatego maluchom trzeba zapewnić też odpowiednie okrycie (najlepiej w tej roli wydają się zawsze sprawdzać ciepłe koce). Dzieci można ponadto ubrać w kombinezony narciarskie. Jeśli zadbamy już o wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem naszego kuligu, wówczas możemy zastanowić się także nad dodatkowymi atrakcjami. Dość ciekawym pomysłem może być urządzenie zimowego kuligu z płonącymi pochodniami oraz sztucznymi ogniami. Taka zabawa na pewno zachwyci zarówno starsze, jak i młodsze dzieci. Oczywiście w trakcie przejażdżki maluchy nie powinny być spuszczane z oczu dorosłych ani na chwilę. Trzeba też zadbać o to, aby dzieci siedziały w bezpiecznej odległości od siebie.

Jeśli nie mamy możliwości samodzielnego zorganizowania kuligu, wówczas możemy skorzystać z oferty ośrodków realizujących takie przejażdżki. Kuligi bardzo często są atrakcjami sylwestrowych imprez w zbójnickim stylu, ale nie tylko. Takie przejazdy odbywają się na ogół na saniach lub bryczkach i prowadzą najbardziej malowniczymi szlakami. Spędzając sylwestra w górach można zażyczyć sobie kulig z kapelą góralską, ogniskiem i grzanym winem – jednak takie imprezy najczęściej są organizowane
w momencie, gdy zgromadzi się nieco większa liczba osób.

(Visited 23 times, 1 visits today)