Jak układać płytki bezfugowe?

ukladanie-plytek-rektyfikowanychPłytki ceramiczne w bardzo różnych odsłonach coraz częściej goszczą w naszych domach. Zdobią łazienki – np. oryginalna mozaika czy też bardziej tradycyjna glazura łazienkowa. Znajdują też swoje zastosowanie w dużych, reprezentatywnych wnętrzach – np. kafle ozdobne i dekory ceramiczne. Bardzo często stosowane są również płytki do kuchni. Bez względu jednak na to, gdzie znajdą zastosowanie nasze kafelki, należy wiedzieć, że można je montować na dwa sposoby.
Pierwszy z nich – bardziej tradycyjny, jak i dużo chętniej proponowany przez glazurników – to układanie płytek z fugą. Drugi – mniej chętnie praktykowany w sztuce glazurniczej – to układnie płytek bezfugowych. Określa się je jako kafelki rektyfikowane.

Metoda ta polega na kładzeniu płytek „na styk”. W efekcie czego powstaje jednorodna, gładka płaszczyzna, przypominająca wyglądem taflę lodu. Aby dobrze położyć tego typu płytki, należy zastosować niewielkie szczeliny dystansowe (między poszczególnymi kafelkami). Wypełniamy je zaprawą fugową. Szczeliny mogą być bardzo wąskie. Jednakże całkowita rezygnacja z nich jest karygodnym błędem. Ma to związek z faktem, że boki płytek rektyfikowanych nie przylegają do siebie idealnie. Automatycznie tworzy się między nimi niewielka szczelina – doskonały obszar dla zbierania się drobinek kurzu, brudu a zarazem siedlisko drobnoustrojów. Wszystko to może nie tylko uszkodzić płytkę. Ma też wpływ na nasze zdrowie, jak i czystość w łazience. Poza tym decyduje też o żywotności płytki w jej nienaruszonym stanie.

Kładzenie płytek bezfugowych wymaga też użycia odpowiedniej zaprawy o podwyższonej elastyczności. W przypadku gdy decydujemy się na metodę bezfugową w łazience (lub na zewnątrz), nie możemy pozostawić wolnej przestrzeni między płytką a warstwą podłoża. W przeciwnym wypadku bez trudu dostanie się tam woda. Może to w efekcie zniszczyć nasze kafelki. Technika bezfugowa kładzenia kafelek wymaga też dokładnego pokrycia całej powierzchni płytek jak i podłoża klejem. Tylko wówczas zapewnimy trwałość naszej kompozycji.

Bezfugowe klejenie płytek cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród właścicieli dużych i nowoczesnych wnętrz. Najczęściej w ten sposób wykańczane są podłogi, które nadają pomieszczeniom elegancji i stylu. Pozwalają też łatwiej zadbać o estetykę wnętrza. Sprawiają również wrażenie, że podłoga lśni – dosłownie i w przenośni – czystością. Aby jednak, płytki bezfugowe pełniły przypisane im role, musimy wykazać się dokładnością w ich kładzeniu. W razie wszelkich obaw, lepiej udać się po pomoc do doświadczonego fachowca. Zyskujemy wówczas większą gwarancję, że nie uszkodzimy płytek a efekt końcowy będzie rzeczywiście zadowalający.

(Visited 130 times, 1 visits today)