Jak szybko, łatwo i ładnie powiesić firanki oraz zasłony?

Chyba każda kobieta wie, jak wygląda wieszanie firan czy zasłon. Najczęściej stoimy na drabince lub taborecie, kilkanaście minut zawieszamy firankę lub zasłonę, następnie schodzimy, wypatrujemy niedociągnięcia, znów wchodzimy na drabinkę lub stołek, poprawiamy itd. Tego typu wieszanie może trwać i trwać, dopóki nie uznamy, że firanka czy też zasłona wisi równo i idealnie. Istnieje kilka metod czy też trików, które pomogą uniknąć tradycyjnego wieszania firan. Na dodatek wcale nie oznacza to, że dekoracja okienna będzie zawieszona krzywo i nieładnie, wręcz przeciwnie!

Jakie są metody prostego wieszania firanek?

Jeżeli firana jest lekka, to można pomyśleć o tak zwanym ruchomym karniszu. Karnisz ten może być teleskopowy, czyli rozsuwany, dzięki czemu z łatwością można go dopasować do rozstawienia ścian i szerokości okien. Zakładanie na niego firanki jest banalnie proste: na podłodze podpina się do niego firanę, następnie mocuje do ściany. Minusem może być ściąganie takiego karnisza, ponieważ mogą one naprawdę mocno zahaczać o ściany, co może również wiązać się z tym, że na ścianie mogą pozostać nieestetyczne odbicia.

Kolejna metoda przeznaczona jest na firany czy też zasłony ciężkie. Świetnie sprawdzi się do wnętrz i zasłon w stylu rustykalnym lub prowansalskim. W tym wypadku wymagana jest ingerencja w tkaninę, z której wykonano firankę czy też zasłonę. W materiale można zrobić koła i dzięki nim nawlekać firanę na karnisz. Można też do firany doszyć tak zwane „szelki”. To wymaga nieco więcej pracy, ale jest nieco bardziej estetyczne. Zrobienie kół w zasłonie lub firanie może doprowadzić do uszkodzenia tkaniny, z której wykonana jest firana/zasłona. Przez doszyte „szelki” wsuwa się karnisz i mocuje u ściany lub firanę nawleka się na karnisz – w zależności od tego, jaki karnisz posiadamy.

Jeszcze inna metoda polega na zastosowaniu przeszycia tunelowego. Szczególnie ładnie wygląda na grubych i ciężkich zasłonach. Przez utworzony z tkaniny tunel wsuwa się karnisz. W tym przypadku również lepszym rozwiązaniem będzie karnisz ruchomy. Do prostych technik wieszania firan i zasłon, można także zaliczyć fleksy. Są to plastikowe lub metalowe haczyki, które wszywane są w fałdy zasłon czy firan. Dzięki nim można pięknie uformować plisy, które szczególnie ładnie prezentują się na zasłonach.

(Visited 25 times, 4 visits today)