Jak sprzedać mieszkanie z hipoteką?

sprzedaz-mieszkania-z-hipotekaSpora liczba osób jest przekonana, że posiadając mieszkanie z hipoteką, nie można go sprzedać przed datą określającą koniec trwania umowy kredytowej zawartej z bankiem. Tymczasem jest to błędne przekonanie i tak naprawdę, sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką jest możliwa.

Jest to może nieco bardziej skomplikowane niż sprzedaż czy kupno lokalu na rynku pierwotnym, ale w myśl znanej maksymy: „dla chcącego nic trudnego”. Najłatwiej jest takie mieszkanie sprzedać za gotówkę, ale nie zawsze jest to oczywiście możliwe.

Gdy uda nam się znaleźć nabywcę, który zdecyduje się na kupno mieszkania z hipoteką za gotówkę, wówczas sytuacja jest właściwie bardzo prosta. W takim przypadku nabywca musi przelać na rachunek placówki bankowej kwotę, która będzie odpowiadała poziomowi zadłużenia. Resztę pieniędzy natomiast może przejąć sprzedający. Decydując się na sprzedaż mieszkania z hipoteką warto jednak mieć na uwadze, że niektóre banki żądają od klientów prowizji za wcześniejsze uregulowanie kredytu (może to być jeden lub dwa procent od całej kwoty zadłużenia w zależności od placówki). Nieco trudniej może być natomiast w przypadku, kiedy osoba kupująca nieruchomość z hipoteką będzie ubiegała się o otrzymanie kredytu od banku. Najczęściej nowa placówka bankowa będzie mogła zostać wpisana do hipoteki dopiero wtedy, kiedy poprzedni bank zostanie z niej wykreślony. Wówczas przekazując taki lokal najlepiej jest dokładnie uściślić w akcie notarialnym wykonywane krok po kroku transakcje (dzięki temu skutecznie zostaną zabezpieczone interesy obu placówek).

Trzeba też dodać, że mieszkania obciążonego hipoteką nie można sprzedać bez jasnej zgody banku. Najpierw więc koniecznie należy załatwić podstawowe formalności, aby bank mógł wyrazić stosowną opinię (na ogół takie czynności zajmują około jednego do maksymalnie dwóch tygodni). Podczas gdy we wszystkich wyżej wymienionych sytuacjach raczej nie powinniśmy mieć większych problemów ze sprzedażą mieszkania z hipoteką, to kłopot może pojawić się w momencie, gdy kupiliśmy nieruchomość na kredyt walutowy. Kursy walutowe, jak powszechnie wiadomo, zmieniają się codziennie, jest to więc dużym utrudnieniem dla sprzedających. Może bowiem okazać się, że oszacowana kwota będzie niewystarczająca, aby spłacić zaciągnięty kredyt.

Sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką nie jest niemożliwa, jak się okazuje, ale w niektórych sytuacjach może być naprawdę trudna. Dlatego planując sprzedanie takiej nieruchomości warto mieć wcześniej na uwadze poszczególne niedogodności i znaleźć też czas na załatwienie formalności z bankiem, który udzielił nam kredytu na kupno mieszkania.

(Visited 6 times, 1 visits today)