Jak skrócić spodnie bez maszyny?

20111217-233316Skracanie spodni to częsta i dosyć powszechna czynność. Chyba każdemu z nas zdarzyło się kupić spodnie z przydługimi nogawkami. Skracanie spodni, wbrew pozorom, wcale nie jest czynnością trudną. Trzeba jej jednak poświęcić troszkę czasu, aby mieć pewność, że wszystko zostało wykonane poprawnie i dokładnie. Najważniejsze, aby spodnie były skrócone równo, niezależnie czy chcemy je tylko odrobinę przyciąć czy skrócić tak, by powstały spodenki. Dlatego musimy być dokładni w pomiarach.

Zatem: jak powinno skracać się spodnie bez użycia maszyny do szycia?

Na początku trzeba zaznaczyć, że można skracać każdy rodzaj spodni. Nawet dżinsy, które mogą wydawać się grube, przez co trudniejsze w szyciu. Jeśli skracamy spodnie po raz pierwszy, można sobie wcześniej poćwiczyć na jakichś starszych spodniach lub na kawałku materiału.

Skracanie trzeba zacząć od oznaczenia właściwej długości spodni. Długość spodni ustalamy na wyprostowanej sylwetce. Obowiązkowo do mierzenia powinniśmy założyć buty, w szczególności, gdy skracamy spodnie damskie, które będą noszone do szpilek. Wyznaczamy długość spodni na tyle, ile uważamy za odpowiednie, następnie oznaczamy każdą z nogawek jedną szpilką. Przy obu nogawkach odmierzamy długość od szpilki do końca nogawki, żeby sprawdzić czy odległość jest taka sama. Jeśli nie – wykonujemy czynność jeszcze raz lub decydujemy się na jedną z wartości.

Następnie oznaczamy mydełkiem lub kredą (delikatnie) wszerz nogawki miejsce, gdzie będzie skracać. Od miejsca zaznaczenia odliczamy ok. 4 cm – to będzie podwinięcie, to miejsce również oznaczamy mydłem lub kredą. Odcinamy materiał poniżej tej drugiej linii. Dół nogawki można zaszyć klasycznym zygzakiem. Odcinamy wszystkie wystaje nitki, dół podpinamy szpilkami, zwracając uwagę na wcześniej zaznaczoną linię. Szpilki najlepiej przypiąć najpierw na szwach bocznych, następnie wokół nogawki.

Kolejnym etapem jest fastryga i ponowna przymiarka. Trzeba bowiem sprawdzić, czy spodnie mają odpowiednią długość. Na tym etapie można je jeszcze skrócić. Jeśli wszystko jest w porządku, trzeba zaprasować dół nogawki, będzie się łatwiej szyło. Następnie wywijamy dół nogawek w tzw. „grzybka”. Ręczne podwijanie zaczynamy od nawleczenia pojedynczej nici, na dole wiążemy supełek. Igłę wbić od dołu w boczny szew i kolejno zaczepiać nią delikatnie o zewnętrzną i wewnętrzną część podwinięcia.

(Visited 406 times, 8 visits today)