Jak samemu zrobić pończochy z rajstop?

jak-zmienic-rajstopy-w-ponczochyDamskie pończochy to połączenie elegancji z kokieteryjnym seksapilem i praktycznością. Komfort noszenia i walory estetyczne sprawiają, że noszą je zarówno młode dziewczęta, jak i dojrzałe panie. Największym zainteresowanie cieszą się pończochy samonośne wyposażone w szeroką gumę lub silikonową taśmę niewymagającą dodatkowych pasków podtrzymujących całość.
Poszczególne modele różnią się typem faktury, kolorem i rodzajem włókna. Mogą być gładkie lub wzorzyste, przezroczyste bądź kryjące, z matowej i połyskującej tkaniny, w soczystym odcieniu lub stonowanym beżu, czerni, graficie. Odpowiednio dopasowane do sylwetki oraz pozostałych elementów stylizacji gwarantują efektowną prezencję i atrakcyjny wygląd kobiecych nóg.

Zakup pończoch to wydatek rzędu kilku-kilkunastu złotych, choć można je także zrobić samodzielnie na bazie posiadanych rajstop. Jedynym warunkiem jest materiał o znacznej grubości włókien. Najlepiej sprawdzą się rajstopy z mikrofibry, bawełniane, akrylowe lub wełniane.

POŃCZOCHY Z RAJSTOP

Potrzebne materiały i narzędzia:

  • rajstopy akrylowe (w dowolnym kolorze i wzorze)
  • szeroka gumka (o barwie zbliżonym do odcienia rajstop- 80-100 cm)
  • mocna nić (w odcieniu rajstop)
  • cienka igła
  • agrafka
  • nożyczki
  • dodatkowo: mulina (dopasowana kolorystycznie do rajstop)

Sposób wykonania:
1.Rajstopy rozkładamy na płaskiej powierzchni (np. podłodze) i starannie odcinamy górną część majteczkową+ 5/10 cm (w zależności od długości jaką chcemy uzyskać). Ważne aby wykonać to jednym zdecydowanym ruchem, co zniweluje ryzyko prucia się tkaniny.
2.Z gumki odcinamy dwa jednakowej wielkości kawałki. Ich długość uzależniona jest od obwodu uda. Nie mogą być zbyt luźne (przez co pończochy będą się nieestetycznie zsuwać) ani zbyt obcisłe (co spowoduje dyskomfort noszenia i podrażnienia skóry).
3.Górną część uciętych rajstop zawijamy pod spód na szerokość przygotowanej gumki+ pół cm zapasowego materiału.
4.Zawiniętą część przyszywamy igłą i nicią, w kilkumilimetrowych odstępach. Ważne aby nie szyć jednym ciągiem, przez co pończochy nie mogłyby się rozciągać wraz z gumką.
5.Przy pomocy agrafki przewlekamy gumkę przez zawiniętą część tkaniny. Na końcu starannie zszywamy ze sobą oba końce.
6.Ozdabiamy górną część pończoch dowolnym wzorkiem z muliny.

(Visited 505 times, 9 visits today)