Jak samemu zmienić opony?

jak-zmienic-kolo-w-samochodzieSamodzielna wymiana ogumienia w samochodzie wydaje się bardzo prostą czynnością, którą powinien umieć wykonać tak naprawdę każdy kierowca. Bardzo często jednak czynność prosta sprawia najwięcej problemów, a my zapominamy jak dokładnie się to robiło. Warto więc sobie przypomnieć parę kroków, które mogą nam pomóc w bezpiecznej wymianie opon.
Podstawową sprawą jest oczywiście niezagrażanie innym kierowcom w czasie wykonywania tej czynności. Jeśli jesteśmy zmuszeni do wymiany opony na drodze, najlepiej jest zjechać na utwardzony parking, a w ostateczności na pobocze drogi. Znajduje się tam wystarczająco dużo miejsca, żeby móc zmienić ogumienie. Następną czynnością jest zabezpieczenie samochodu przed poruszaniem. W tym celu podkładamy pod koła osi specjalne kliny. Należy również bezwzględnie pamiętać o poluzowaniu śrub mocujących koło – to szalenie ważne, bo jeśli tego nie zrobimy i uniesiemy samochód, odkręcenie koła może okazać się niemożliwe. Czasami sprawia to trudność, a jeśli nie posiadamy odpowiednich narzędzi, możemy sobie pomóc coca-colą, która poluzuje śruby.

Kiedy śruby zostaną poluzowane (ale nie odkręcone), podnosimy samochód za pomocą lewarka; jego ramię wkładamy w wyznaczone miejsce na progu auta i powoli kręcimy. Pamiętajmy jednak by kontrolować równomierne podnoszenie się samochodu do góry. Kiedy już bezpiecznie uda nam się wywindować samochód do góry, należy przystąpić do wykręcania śrub, zdjęcia opony i założenia w jego miejsce nowego ogumienia. Musimy je przekręcić na tzw. krzyż, a więc wkręcamy śruby znajdujące się po przekątnej.

Kiedy uda nam się odpowiednio dokręcić koło, należy powoli opuścić samochód i dokręcić wszystkie śruby, aby nie było żadnego luzu, który mógłby nam przeszkadzać w późniejszej jeździe. Dodatkowo warto podjechać na najbliższą stację benzynową (lub do mechanika), żeby sprawdzić ciśnienie we wszystkich oponach. Zdjęte ogumienie powinniśmy składować we właściwy sposób. Całe koła składujemy jedno na drugim (zaś same opony pionowo), lub na specjalnym wieszaku. Ciśnienie w oponie powinno być obniżone o 20% w celu zabezpieczenia przed odkształceniami. Przed pozostawieniem ich należy je dokładnie umyć i spryskać preparatem zabezpieczającym, co zwiększy ich żywotność, zapewniając nam odpowiednią ochronę przed niszczeniem gumy. Miejsce składowania powinno mieć temperaturę nie niższą niż -5 stopni w skali Celsjusza i nie wyższą niż 23 stopnie w tej samej skali. Blaszany garaż jest niestety narażony na działanie słońca lub słabe izolowanie od zimna, dlatego najlepiej znaleźć miejsce w którym opony będą odseparowane od wszelkich czynników zewnętrznych.

Zmiana opon jest prostą czynnością, ale należy pamiętać o wielu zasadach, które trzeba przestrzegać, żeby być bezpiecznym w trakcie wymiany, ale i po niej. Przecież tak wiele od nich zależy, dlatego bądźmy pewni, że założyliśmy je poprawnie.

(Visited 32 times, 3 visits today)