Jak samemu zbudować mały piec kaflowy?

Jak zbudować mały piec kaflowyChociaż osobom, które planują budowę pieca kaflowego, radzi się by znalazły dobrego zduna, to właściwie mały piec kaflowy można spróbować zrobić samodzielnie. Warto korzystać z fachowego podręcznika lub porad, które można znaleźć w Internecie. Przede wszystkim potrzebny jest projekt, a następnie ustalenie co będzie potrzebne do postawienia pieca. Kiedy wszystkie materiały zostaną już zakupione można zabierać się do pracy.

Po wykonaniu wylewki stawia się na niej cegły szamotowe, które łączy się ze sobą za pomocą zaprawy z gliny i proszku szamotowego. Oczywiście wewnątrz pieca trzeba umieścić metalowy wkład, komin dymny i wentylacyjny. Trzeba zdobyć więc odpowiednią wiedzę na temat stworzenia wylotu spalin do komina, wykonaniu popielnika, paleniska oraz komory spalania. Ogarnięcie tematu jest z pewnością łatwiejsze w przypadku małego niż dużego pieca. Jakie elementy powinien posiadać jeszcze piec? Metalowe okucia i drzwiczki oraz oczywiście odpowiedni rodzaj kafli. Są one bardzo ważnym elementem budowy pieca, bo dzięki nim jest bardziej wydajny, może działać w prawidłowy i nieszkodliwy dla zdrowia sposób, poza tym wygląda bardzo estetycznie.

Budując piec z cegieł szamotowych należy pamiętać o tym, żeby spryskać je wodą. Kiedy piec zostanie już wybudowany można układać kafle. Oczywiście najpierw trzeba zastanowić się nad wyborem ich wielkości, kształtu, koloru, faktury itd. Potrzebne są też wszystkie rodzaje kafli, którymi obudowuje się piec. Najpierw dobrze jest przymierzyć je bez montowania. Dzięki temu będzie można dokładnie sprawdzić jaka ilość będzie potrzebna. Do układania kafli niezbędna jest nie tylko odpowiednia zaprawa, ale także stalowe klamry i drut. Zaprawą pokrywa się cegły oraz umieszczone z tyłu kafli „pudełka”. Elementy stalowe potrzebne są do łączenia ze sobą kafli. Kiedy wszystkie kafle zostaną już położone wykonuje się filizowanie. Chociaż postawienie pieca kaflowego wymaga sporo wysiłku, to jednak warto trochę się wysilić i mieć potem w domu prawdziwy piec kaflowy. Ma on zarówno walory praktyczne, jak i dekoracyjne. W przypadku niektórych osób przywołuje również wspomnienia z dzieciństwa.

(Visited 847 times, 6 visits today)