Jak samemu zbudować gołębnik?

Jak samemu zbudować gołębnikKażdy hodowca gołębi powinien pamiętać o tym, że niezwykle ważne jest przygotowanie odpowiedniego gołębnika. Jego prawidłowa budowa jest warunkiem dobrego samopoczucia, a także zdrowia ptaków. W związku z tym warto zacząć od wykonania planu.

Podobnie jak hodowcy planujący budowę fermy drobiu, tak również właściciele gołębi powinni dobrze zastanowić się jak ma wyglądać mieszkanie dla ptaków. Zarówno gołębnik dla gołębi pocztowych, jak i dla ozdobnych powinien być odpowiednio oświetlony i wentylowany. Warto zaprojektować go w taki sposób, aby jesienią można było oddzielić samce od samic. Chodzi o to, żeby nie rozmnażały się cały czas, bo jest to dla ptaków dość męczące. Wykonując gołębnik ogrodowy warto wziąć pod uwagę drewno. Jest to naturalny i tani materiał. Poza tym łatwo najłatwiej z niego budować. Trzeba też zastanowić się nad tym czy lepiej sprawdzi się gołębnik przydomowy, wolnostojący czy na palach. To ostatnie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, bo wówczas zamiast podłogi umieszcza się kratkę i gołębie nie chodzą po własnych odchodach. Łatwo też można wyczyścić gołębnik od dołu. Zresztą ażurowy spód pozwala też na odpowiednie wentylowanie wnętrza.

O ile przemysłowi hodowcy drobiu nie mogą zbudować fermy całkiem samodzielnie, to własnoręczne postawienie gołębnika jest jak najbardziej możliwe. Należy zacząć od szkieletu z kantówek. Konstrukcję można osadzić na betonowych lub drewnianych słupach. Następnie szkielet obija się deskami, a dach pokrywa gontem. Można zastosować izolację ze styropianu. Po bokach lub z przodu gołębnika warto zamontować woliery. Jeśli chodzi natomiast o wnętrze, to zwykle dzieli się je na kilka części, w zależności od wielkości całego gołębnika. Są to tak zwane cele gniazdowe. Ich wymiary uzależnione są od hodowanej rasy. Poza tym w gołębniku powinny znajdować się miski lęgowe, siodełka, karmidełka, poidełka. Do sprzątania potrzebne są miotła, szpachelka, szczotka, wiadro. O ile na przykład w przypadku metod chowu kur wyróżnia się kilka sposobów – ekologiczny, wolnowybiegowy, ściółkowy, klatkowy, to hodowcy drobiu nie robią aż takich rozróżnień. Natomiast występują pewne różnice oznaczające nieco inny sposób żywienia, pielęgnacji, utrzymania oraz użytkowania ptaków.

(Visited 2 402 times, 21 visits today)