Jak samemu zbudować domek na działkę?

budowa-domku-ogrodowegoKiedy wreszcie jesteś właścicielem działki, z pewnością chciałbyś ją wykorzystać jak najlepiej. Takie tereny usytuowane w rekreacyjnej okolicy sprzyjają wyjazdom weekendowym, wakacyjnym i ogólnie spędzaniu na działce każdej wolnej chwili. Jednak czymże jest ten kawałek ziemi bez odpowiedniej aranżacji. Na początek myśli się o zasadzeniu drzew lub krzewów, a później o lokum, które pozwoli wypoczywać podczas tych wyjazdów.

Dłuższy pobyt w namiocie to raczej kiepski pomysł, podobnie jak wynajmowanie pokoi w hotelu czy w prywatnym domku letniskowym, kiedy się ma własną działkę. Koniecznie więc pomyśl o budowie własnego luksusowego domku z werandą, na której będziesz podziwiać zachody słońca i słuchać odgłosów natury. Prawda, że kusząca to wizja?

Samodzielne budowanie domku rekreacyjnego nie musi być trudne. Pewnie potrwa nieco dłużej niż gdybyś zatrudnił ekipę lub postawił na działce gotowy domek drewniany, który wymaga jedynie fachowego montażu. Dzisiaj wiele poradników radzi i opisuje dokładnie jak krok po kroku wykonać domek murowany albo drewniany. Murowany może być całoroczny. Tak jeden jak i drugi wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Kiedy juz zdobędziesz wszelkie potrzebne dokumenty czas zacząć budowę.

Pod wykonanie murowanego domu trzeba sporządzić fundamenty. Jeśli teren jest piaszczysty wystarczy wykopać je na mniej więcej 50-60 cm głębokie. Do ich wykonania używa się drobnych kamieni lub grubego żwiru, folii oraz zaprawy cementowej. Folia fundamentowa będzie dobrą izolacją dla murów budynku. Ściany wznosić można z bloczków betonowych z betonu komórkowego. Skleja się je odpowiednim klejem. Cała konstrukcja jest dosyć lekka, ale i wytrzymała. Konieczne jest także wykonanie zbrojeń w płycie. To zapewni lepszą stabilność dla dachu.

Gotowe schematy domków działkowych pokazują dokładnie jak wygląda szkielet domu oraz wskazują kolejność wykonywanych czynności. Tak samo jest w przypadku drewnianych domów na działkę. One nie muszą być usytuowane na fundamencie betonowym. Często buduje się na drewnianej ramie z legarów, które stają się podłożem dla podłogi domku. Wznoszenie ścian wykonuje się poprzez stworzenie odpowiedniego szkieletu, na którym umieszcza się deski z zewnątrz, a wewnątrz ocieplenie oraz izolację z folii.

Nawet domki niepołączone na stałe z podłożem mogą mieć werandę. To bardzo sympatyczny element budowli. Wykonuje się ją podobnie jak całość na szkieletowej ramie i łączy z konstrukcją domu.

(Visited 706 times, 11 visits today)