Jak samemu zbudować dom szkieletowy?

budowa-domu-kanadyjskiegoPostawić własny dom można na kilka sposobów. Najprostszy to oczywiście kupno gotowego budynku. To jaki wybierzemy będzie zależało oczywiście od tego ile czasu zamierzamy w nim spędzać. Jeśli ma to być tylko miejsce na letnie dni warto rozważyć sprowadzenie niedrogiego domku holenderskiego z Niemiec bądź Austrii. Z kolei gdy pragniemy wykorzystywać budynek także w innych porach roku lepiej zaiwestować w gotowy drewniany dom, który niepołączony na stałe z gruntem można ustawić praktycznie w każdym miejscu.

Opcja numer dwa to wybudowanie domu od podstaw. Nie bójcie się, to przedsięwzięcie wcale nie musi oznaczać kilku lat spędzonych na budowie. Wystarczy bowiem skorzystać z udogodnień proponowanych przez producentów i postawić na przykład na dom z prefabrykatów, budynek z paczki czy dom modułowy. We wszystkich tych przypadkach dostajemy gotowe materiały, które wystarczy poskładać w jedno. Sprawa nieco się komplikuje gdy zamarzy się nam coś, co cieszy się niesłabnącą popularnością już dłuższy czas, czyli dom z drewnianych bali. Wtedy trzeba nastawić się, że wydłuży się czas, jak również wzrosną koszty.

Będąc w temacie popularnych rozwiązań budowlanych nie można nie wspomnieć o domach w konstrukcji szkieletowej. Dom taki to najkrócej mówiąc drewniany szkielet wypełniony wełną mineralną, usztywniony płytami OSB, gdzie na pozostałe warstwy składają się głównie materiały izolacyjne. Ściany od wewnątrz wykańcza się płytami gips-kartonowymi, w zależności od pomieszczenia zwykłymi lub wodoodpornymi. Jeśli chodzi o elewację, można zastosować tynk, oblicówkę drewnianą, płytki elewacyjne lub różnego rodzaju cegły.

Czas na kilka technicznych uwag na temat budowy domu szkieletowego. Do jego budowy należy używać dobrej jakości drewna iglastego, bez śladów pleśni i grzybów. Musi być ono odpowiednio wysuszone i mieć wilgotność sięgającą maksymalnie 18%. Drewno jest materiałem, który wymaga odpowiedniej konserwacji. W tym wypadku impregnowania wymagają wyłącznie zewnętrzne elementy konstrukcyjne domu, słupy i podpory poniżej poziomu gruntu, części ścianek szkieletowych w piwnicach i stropów opartych na ścianach piwnicznych, elementy stykające się z betonem. Użyte drewno powinno być czterostronnie strugane, z fazowanymi krawędziami. Pozostałe elementy dopasowuje się m.in. do strefy klimatycznej.

Można powiedzieć, że dom szkieletowy oddycha, jednocześnie izolując ciepło poprzez ściany i dach. W efekcie zyskujemy chłód latem, a zimą ciepło przy małym zużyciu energii. Właściwie przygotowanie drewna i odpowiednie wykonanie wszystkich warstw konstrukcji daję także gwarancję ognioodporności domu identycznej jak w przypadku domu murowanego.

Domy w konstrukcji szkieletowej z reguły buduje się z pojedynczych słupków bezpośrednio na placu budowy. Nie jest to może zadanie bardzo skomplikowane. Niektórzy nawet postanawiają postawić budynek samodzielnie. Warto jednak wiedzieć, że jeśli nie mamy ku temu odpowiedniej wiedzy, lepiej zostawić to specjalistom. Jeśli bowiem dom zostanie wykonany niepoprawnie ściany będą słabo akumulowały ciepło, a także będą mało odporne na działanie ognia oraz silnych wiatrów.

(Visited 328 times, 3 visits today)