Jak rozmawiać z mężem o teściowej?

Jak rozmawiać z mężem o teściowejWiele małżeństw może przyznać, że relacje z teściami pozostawiają wiele do życzenia. Czasami chodzi o obustronny brak sympatii, ale bywa również tak, że rodzice jednego lub obojga małżonków za bardzo ingerują w życie pary. Jednak chyba najczęściej zdarzają się konflikty pomiędzy teściową i synową.

Nieporozumienia pomiędzy matką oraz żoną mężczyzny mogą doprowadzić do kryzysu małżeńskiego nawet kilka miesięcy po ślubie. Z jednej strony troskliwa matka nie może przyzwyczaić się do myśli, że od tej pory o potrzeby jej syna będzie dbała inna kobieta. Natomiast z drugiej strony miłość i cierpliwość żony, która spodziewała się, że wraz z ukochanym będą układać sobie życie po swojemu, zostaje wystawiona na ciężką próbę. Często młoda kobieta wyładowuje swoje żale i frustracje na mężu. On z kolei słysząc rozmaite zarzuty pod adresem własnej matki zaczyna jej bronić. W ten sposób kłótnie o teściową mogą doprowadzić do coraz poważniejszych problemów w małżeństwie. Co w takim razie należy robić, aby nie doszło w końcu do kryzysu?

Najczęściej konflikt teściowa-synowa występuje wówczas, gdy matką i syna łączy zbyt duża zależność. Kiedy rozpoczyna się dorosłe życie oraz wstępuje w związek małżeński relacje z rodzicami powinny ulec pewnej zmianie. W związku z tym, kiedy dochodzi do nieporozumień pomiędzy matka i żoną mężczyzny, to wiele zależy od niego. Powinien zastanowić się nad swoim związkiem z matką oraz spokojnie z nią porozmawiać. Z kolei żona, zamiast zwracać się do męża z pretensjami, również powinna spróbować spokojnie przedstawić swoje zdanie. Ważne, aby nie krytykowała zbyt ostro jego relacji z matką oraz zachowania teściowej. Powinna przede wszystkim skupić się na tym, że zależy jej na pielęgnowaniu bliskości i intymności, a do tego niezbędna jest odpowiednia doza prywatności. Warto ustalić wspólnie granice ingerencji teściowej w ich wspólne życie. Oczywiście nie chodzi o to, żeby całkowicie odciąć się od rodziców. Żona powinna wykazać się dobrą wolą i dostrzec również zalety związane z przyjmowaniem pomocy czy rad od teściowej. Mogą one dotyczyć chociażby spraw kulinarnych czy opieki nad dziećmi. W ten sposób uniknie się zarówno konfliktów teściowa-synowa, jak i kryzysu w małżeństwie.

(Visited 75 times, 1 visits today)