Jak rozciągnąć nowe skórzane buty?

rozciaganie-butow-w-domuKupujemy nowe buty. Ileż to damskich rozterek towarzyszy wyborom tylko jednej pary eleganckiego obuwia. Jest to kwestia nie tylko koloru, ale fasonu odpowiadającego sylwetce, pasującemu do okazji. Wybór w salonach ogromny: czółenka na platformie – bardzo popularne i wciąż chętnie kupowane przez kobiety w różnym wieku, pantofle na niskim obcasie i czarne klasyczne szpilki. To klasyfikacja przedstawiona w dużym skrócie, jak szeroka jest gama obuwia kobiecego przekonamy się dopiero stając przed sklepową półką, nie jedną zresztą. Rada jest prosta; najlepsze obuwie damskie na wesele, do pracy i różnego rodzaju przyjęcia wieczorowe to buty ze skóry naturalnej.

Są wygodne, a ich cena, choć czasami dość wysoka, gwarantuje jakość, pantofle nie rozpadną się po jednym sezonie. Zatem warto. Co jednak zrobić, kiedy kupiłyśmy buty i po dłuższym chodzeniu okazuje się, że wciąż trochę piją? Trzeba je kolokwialnie mówiąc rozbić. I tutaj także skórzanym czółenkom trzeba przyznać dodatkowy plus, znacznie łatwiej je rozciągnąć bez ogólnej deformacji buta i nie ryzykując jego zniszczenia. Skóra jako naturalny materiał ma tendencję to kurczenia się lub naciągania. To szczególnie może się zdarzyć przy zmianach temperatury na zewnątrz. Jeśli przemoczymy skórzane obuwie nie zaimpregnowawszy go wcześniej, skurczy się po wyschnięciu, a skóra zmarszczy. Zatem pierwsza zasada pielęgnacji to impregnacja i pastowanie. A co robić by zdobyć nieco luzu w skórzanej szpilce?

Jest na to kilka sposobów.

Jeśli problem leży w palcach, na kilka dni wypychamy dokładnie czubki szpilek skórzanych lub pantofli innego typu, gazetami. Powinno się to wykonać dość ciasno, by efekt był odczuwalny.
Innym domowym sposobem jest założenie skarpet i chodzenie w butach po domu – przyspieszy to dopasowanie butów do nogi. Dodatków można lekko )!) ogrzać buty suszarką – ciepła skóra będzie podatniejsza.
Można udać się do punktu usług szewskich i tam zapytać o możliwość rozciągnięcia obuwia przy pomocy specjalnych maszyn. Te potrafią miejscowo rozciągać obuwie, co sprawdza się zwłaszcza przy zbyt wąskich czółenkach na platformie lub z odsłoniętymi palcami, rzecz jasna ze skóry.
Przydatną rzeczą w kwestii rozciągania obuwia są prawidła.
W sklepach obuwniczych dostępne są również pianki do rozciągania butów. Zaraz po użyciu pianki należy założyć buty i chodzić w nich przez jakiś czas. Preparat ma właściwości zmiękczające toteż but łatwiej się dopasuje w miejscach ucisku.
Nie należy (!) butów skórzanych nasączać spirytusem lub denaturatem. Pod wpływem tych substancji skóra przebarwia się, powstają nieestetyczne plamy.

(Visited 155 times, 2 visits today)