Jak przyjąć księdza po kolędzie?

Kiedy ksiądz chodzi po kolędzie?Jak z pewnością wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, Święta Bożego Narodzenia przesycone są religijną symboliką, nawiązującą do narodzenia Chrystusa w stajence w Betlejem. Z tego też powodu z obchodami świąt wiąże się mnóstwo zwyczajów i tradycji, ciągle żywych w niemalże każdym regionie Polski.

Oprócz tradycyjnego odwiedzania domów przez grupy kolędnicze niezwykle ważnym elementem obchodów świąt Bożego Narodzenia jest również wizyta księdza. Odwiedziny takie, zwyczajowo nazywane wizytą duszpasterską lub chodzeniem po kolędzie wymagają od nas jednak odpowiedniego przygotowania, warto zatem wiedzieć jak przyjąć księdza i ministrantów w naszym domu.

Z okazji Bożego Narodzenia tradycyjnie organizuje się jasełka w przedszkolach i szkołach, zaś nasze dzieci chętnie odwiedzają sąsiadów ze wspólnym kolędowaniem. Warto pamiętać jednakże również o tym, iż po zakończeniu świąt z pewnością w niedługim czasie nasz dom odwiedzi ksiądz z lokalnej parafii wraz z ministrantami. Należy zatem zawczasu odpowiednio przygotować się na przyjęcie tak ważnego, honorowego gościa, uprzednio dowiedziawszy się o dokładny termin takiego spotkania.

Wizyta duszpasterska, podobnie jak przyjmowanie zapowiedzianych gości w naszych mieszkaniach obarczona jest pewnymi konwenansami. Przede wszystkim należy na taką okazję przygotować odpowiedni, elegancki wizytowy strój, dokładnie posprzątać mieszkanie oraz nakryć stół w gościnnym pokoju. Na stole podczas odwiedzin księdza po kolędzie powinien więc znaleźć się biały obrus, krucyfiks, dwie świece oraz oczywiście woda święcona wraz z kropidłem.

Ministrantów i księdza powinien powitać gospodarz domu, następnie należy przedstawić wszystkich zgromadzonych członków rodziny i wspólnie odmówić modlitwę. Po poświęceniu mieszkania ksiądz będzie z pewnością chciał z nami krótko porozmawiać, może również poprosić najmłodszych o zaśpiewanie ulubionych kolęd i pastorałek. Naszemu gościowi warto będzie zaproponować też ciepły posiłek oraz coś do picia, jednak w przypadku odmowy nie należy na księdza w żadne sposób naciskać. Pod koniec wizyty należy również wręczyć księdzu symboliczną ofiarę, przeznaczoną na dowolny cel i umieszczoną najlepiej w eleganckiej, białej kopercie.

(Visited 14 times, 1 visits today)

One Comment

  1. Grzegorz 31 października 2013 13:16

    „Pod koniec wizyty należy również wręczyć księdzu symboliczną ofiarę, przeznaczoną na dowolny cel i umieszczoną najlepiej w eleganckiej, białej kopercie”
    Pytanie tylko po co?
    Inną kwestią jest wpuszczanie obcych ludzi do domu.