Jak przerobić płaszcz na kurtkę?

Kurtka z płaszczaCo zrobić kiedy jakieś ubranie wyjdzie z mody albo po prostu się nam znudzi? Można je komuś podarować, wrzucić do pojemnika z odzieżą dla bezdomnych lub schować do szafy z nadzieją, że jeszcze kiedyś jednak się przyda. Jest jeszcze jedna możliwość, a mianowicie można spróbować przerobić takie ubranie. Jeśli na przykład nie chcemy już z jakichś powodów nosić jeszcze niedawno ulubionego płaszcza, można zrobić z niego kurtkę. Przeróbka w drugą stronę byłaby już natomiast znacznie trudniejsza…

Nie każdy rodzaj długiego okrycia wierzchniego możemy skrócić samodzielnie. Byłoby to z pewnością wyjątkowo skomplikowane w przypadku kurtki puchowej czy kożucha. Zwykle samodzielne przeróbki dotyczą lżejszych ubrań, które wykonane są z materiałów dających się w miarę łatwo ciąć oraz zszywać. Zresztą wiele zależy od umiejętności krawieckich osoby, która chce zrobić z płaszcza kurtkę. Zawsze można też po prostu udać się do krawcowej, ale jeśli tylko jest taka możliwość warto podjąć się takiego zadania samemu. Będzie wtedy taniej, a poza tym taka przeróbka może być źródłem prawdziwej satysfakcji. Jeżeli wystarczy płaszcz skrócić, to zadanie to nie powinno być bardzo skomplikowane. Natomiast oczywiście bardzo ważne jest staranne wymierzenie ubrania, bo nie chodzi przecież o to, żeby otrzymać krótki płaszczyk, lecz kurtkę.

Żeby dobrze zaznaczyć długość ubrania najlepiej upiąć je i przymierzyć. Wtedy łatwiej wyobrazić sobie jak będzie wyglądała kurtka po ukończeniu pracy. Kiedy ostateczna długość zostanie już ustalona należy ją zaznaczyć na płaszczu oraz dodać około 4 cm na podwinięcie. Następnie można wykonać ręczne podszycie, a potem skorzystać z maszyny do szycia. Istnieje również inna opcja, a mianowicie doszycie ściągacza, jeżeli oczywiście pasuje do danego ubrania. Wtedy prawdopodobnie będzie konieczne pewne przerobienie zapinania. Może wystarczające okaże się dorobienie guzika na dole kurtki. Ewentualnie można zrobić kurtkę ściąganą sznurkiem. Wszystkie tego typu zabiegi wymagają pewnej wprawy oraz bardzo solidnego wykonania, żeby ubranie było odpowiednio trwałe. Natomiast przeróbki polegające na jakichkolwiek zmianach fasonu są już znacznie bardziej skomplikowane, jednak oczywiście możliwe. Trzeba najpierw rozpruć płaszcz, a następnie często korzysta się z szablonu. Po jego odrysowaniu trzeba uwzględnić zapas materiału na zszycie. Jeżeli płaszcz ma podszewkę, to trzeba postąpić z nią podobnie. Zanim zacznie się dokonywać zmian fasonu można się zastanowić czy jakieś mniej pracochłonne zabiegi nie przyniosą zadowalającego efektu. Można wykonać jakieś marszczenie, dodać lub właśnie pasek, doszyć ozdoby. Tak czy inaczej jest to z pewnością twórcze zajęcie.

(Visited 225 times, 4 visits today)