Jak prać kurtkę puchową?

Domowy sposób na zbitą kurtkę puchowąWiększość z nas z pewnością posiada ciepłe, praktyczne i wygodne, jesienno-zimowe okrycia wierzchnie, takie jak stylowe płaszcze czy dopasowane do figury pikowane kurteczki. Jak się jednak okazuje, nierzadko samodzielne pranie tego rodzaju okryć wierzchnich może przysporzyć nam nieco kłopotów i problemów.

Często nasze ulubione puchowe kurtki i płaszcze brzydko zbijają się po praniu ich w pralce. Z kolei czyszczenie ich w pralni chemicznej nierzadko będzie bardzo kosztowne i nie zawsze da oczekiwane efekty. Jak zatem poradzić sobie własnoręcznie z samodzielnym wypraniem tego rodzaju odzieży, wymagającej od nas szczególnej troski i dbałości?

Aby zachować efektowny i niezmieniony kształt puchowego płaszcza czy grubej, doskonale izolującej przed zimnem kurtki, należy wiedzieć, jak można prać taką odzież w pralce. Struktura puchu nie ulegnie zmianie i nie zbije się, jeśli zastosujemy się podczas czyszczenia do kilku prostych rad i wskazówek, które zamieściliśmy w dalszej części niniejszego artykułu.

Na początek należy przede wszystkim dokładnie zapoznać się z wytycznymi producenta i oznaczeniami na metkach odzieży. Dzięki temu o wiele łatwiej dobierzemy metodę i sposób bezpiecznego prania. Warto jednakże pamiętać, iż niektóre materiały i tkaniny, oraz fasony wierzchniej odzieży zimowej, takie jak choćby płaszcze z futerkiem czy sztucznym kożuszkiem powinniśmy prac z jeszcze większą uwagą, by nie zniszczyć podpinek i syntetycznych materiałów. Przed rozpoczęciem samodzielnego czyszczenia, należy też odpiąć z odzieży wszelkie ozdoby i dodatki, takie jak paski, kaptur czy kołnierze.

Zazwyczaj większość zimowej odzieży puchowej, w tym również modne i popularne błyszczące kurteczki czy płaszcze wykonane ze śliskich tkanin będzie można z powodzeniem wyprać w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Nie należy jednakże stosować do prania odzieży wierzchniej proszków, ale wyłącznie delikatne płyny do prania lub płukania, które nie zniszczą materiału. Dobry sposobem na unikniecie zbijania się wypełnienia kurtki będzie umieszczenie w pralce kilku piłeczek pingpongowych lub tenisowych, które podczas wirowania uderzać będą w materiał, nie pozwalając na wytworzenie się problematycznych kul z puchu.

Podczas mechanicznego czyszczenia w domu kurtek i płaszczy należy też ustawić pralkę na delikatny program. Po zakończeniu prania i odwirowaniu odzieży zaleca się również rozprowadzenie rękoma wewnętrznej warstwy ocieplenia, co zapobiegnie zbijaniu się puchu. Jesienno-zimową odzież wierzchnią powinno się także suszyć na płasko, gdyż rozwieszenie jej na wieszakach może spowodować osadzanie się większej ilości puchu w dolnej części kurtki.

(Visited 72 times, 1 visits today)