Jak posadzić poziomki na balkonie?

poziomki na balkonie

 

Wbrew pozorom smaczne poziomki mogą rosnąć nie tylko w lesie, ale także naddają się do uprawy domowej. Przede wszystkim, nie są bardzo wymagającymi roślinami, w związku z czym można je uprawiać zarówno w ogrodzie jaki na balkonie. Oczywiście, w tym przypadku najczęściej stawiamy na rośliny pnące, które pięknie wiją się po balustradzie lub na owoce doniczkowe, które nie zajmują wiele miejsca, ale za to dają mnóstwo owoców.

Na uwagę zasługuje fakt, że na początku musimy zdecydować, czy samodzielnie przygotowujemy rozsadę czy też kupujemy już wyrośnięte krzaczki poziomek. Jeżeli zdecydujemy się na pierwsze rozwiązanie, to musimy pomyśleć już o zasianiu nasion w lutym, gdyż okres ich kiełkowania może trwać nawet 3 miesiące. Z pewnością, duże znacznie odgrywa także ziemia, w której będziemy uprawiać owoce. Otóż, stawiamy na kompostowaną glebę, która idealnie naddaje się na hodowlę tych roślin. Pamiętamy również o tym, by sadząc poziomki w doniczkach lub skrzynkach, zachować pomiędzy nimi kilkucentymetrowe odstępy, aby krzewy mogły się swobodnie rozrosnąć.

Trzeba też zaznaczyć, że poziomki lubią słońce, które sprzyja dojrzewaniu owoców. Nie mniejsze znaczenie ma regularne nawadnianie sadzonek. Ale uważamy, by nie przesadzić z nadmiarem wody, bowiem wtedy nietrudno o pojawienie się grzybów. Poza tym, jeżeli samodzielnie przygotowaliśmy rozsady, to zanim przesadzimy je do doniczek i wystawiamy na balkon, musimy najpierw przyzwyczaić je do zmiany temperatury. W tym celu wystawiamy je na jakiś czas na zewnętrz przez kilka dni, aby się zaklimatyzowały. Oprócz tego, należy regularnie plewić poziomki, w szczególności gdy są wsadzone gruncie, a nie w donicach, a ich pnącza tylko puszczone na balkon, ponieważ tylko wtedy będą w pełni owocować.

Poza tym, musimy wiedzieć o tym, iż najlepiej w warunkach balkonowych dają sobie radę poziomki pospolite, które swym wyglądem przypominają truskawki, jednakże są od nich znaczniej mniejsze.  Ponadto, warto się zdecydować na uprawę odmiany Rugia lub Regina, które mogą być sadzone w doniczkach. W ostatnim czasie ogromnym zainteresowaniem cieszy się też odmiana Yellow Vonder, do której nie przylatują ptaki, w związku z czym nie musimy obawiać, że zjedzą one nasze owoce. Oczywiście, to nie znaczy, że inne odmiany poziomek są niewskazane, gdyż nic bardziej mylnego, ale te wymienione wyżej najłatwiej jest spotkać w sklepach ogrodniczych.

A, więc poziomki można także uprawiać na balkonie, nawet gdy mieszkamy w bloku i zajadać się później pysznymi owocami, na których bazie możemy też wykonać słodkie ciasta i znakomite desery.

(Visited 134 times, 1 visits today)