Jak poprawić swoją historię w BIK?

Historia kredytowa i wysoka ocena punktowa w BIKPonieważ banki sprawdzają dane swoich potencjalnych klientów w Biurze Informacji Kredytowej, to ważne jest to, aby przedstawiały się dobrze. Na pewno ważne są tutaj takie pojęcia jak historia kredytowa oraz ocena punktowa. Im bardziej są one korzystne, tym łatwiej dostać kolejny kredyt na korzystnych warunkach. Jednak jeśli historia kredytowa budzi pewne zastrzeżenia, to bank będzie stawiał wyższe wymagania. W związku z tym warto dowiedzieć się czy istnieje możliwość poprawienia swojego statusu w Biurze Informacji Kredytowej.

W przypadku, gdy ktoś ma zdecydowanie negatywny BIK i może mieć w ogóle problemy z otrzymaniem kredytu, to najlepiej postarać się o wyczyszczenie historii kredytowej. Natomiast BIK zbiera wszystkie dane dotyczące kredytobiorców, w związku z tym terminowe spłaty zobowiązań przyczyniają się z kolei do tworzenia pozytywnej historii kredytowej. W sumie cały jej przebieg przedstawiany jest za pomocą oceny punktowej. W memencie, kiedy bank czy SKOK chce przeanalizować sytuację potencjalnego klienta na pewno zwróci uwagę na tak zwany scoring. Naliczanie punktów odbywa się za pomocą odpowiedniego algorytmu i wykorzystywane są tutaj takie informacje jak: terminowość dokonywania spłat, kredytowa aktywność, wykorzystanie limitów kredytowych, ilość wniosków o kredyt, które złożyła dana osoba. Każdy z tych elementów ma pewną wagę w ramach oceny punktowej. Największą ma terminowość spłat.

Zanim wybierzemy się do banku warto zapoznać się ze swoim raportem wraz z oceną punktową. Będziemy wtedy wiedzieć co może zobaczyć na nasz temat bank czy SKOK. Ocena punktowa może wynosić od 192 do 631. Punkty są też przeliczane na system przyznawania gwiazdek, których można mieć od 1 do 5. Żeby uzyskać większą ilość gwiazdek, a tym samym korzystne warunki kredytu należy przede wszystkim zwrócić uwagę terminowe spłacanie istniejących zobowiązań oraz rozsądne gospodarowanie przyznanymi limitami kredytowymi. Warto wiedzieć o tym, że ubiegając się o kredyt w wielu bankach pogarszamy swój scoring. Im większa ilość złożonych wniosków, tym gorzej dla oceny punktowej. Ewentualnie zanim zaczniemy starać się o nowy kredyt można zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy doradcy kredytowego. Należy się natomiast unikać firm, które oferują możliwość poprawienia historii kredytowej. Pewnym sposobem, który pomoże podnieść nasza ocenę punktową w BIK jest wzięcie niewielkiego kredytu, na przykład związanego z ratami za sprzęt komputerowy czy AGD, który będzie spłacać terminowo.

(Visited 58 times, 1 visits today)