Jak pomalować szklany wazon?

malowanie-szklaSzklane dekoracje dla domu to wyroby z jednej strony bardzo delikatne, z drugiej – będące niezbitym dowodem jak można stworzyć coś praktycznie z niczego. Z masy szklanej odpowiednio podgrzanej powstają prawdziwe cuda: kolorowe figurki i kwiaty oraz wszystkim nam bardzo bliskie bombki i kształtki choinkowe. Bez nich zupełnie nie można wyobrazić sobie świąt. To typowe atrybuty bożonarodzeniowego okresu, służące dekoracji drzewek świątecznych, stroików, drzwi, okien, stołów. Przepięknie strojone brokatem i przyozdabiane rysunkami przedstawiającymi zimowe krajobrazy jak też postacie związane z Bożym Narodzeniem. Podobnie jak bombki dużą popularnością cieszą się szklane jajka na Wielkanoc. Tworzy się je podobnie jak bombki, także nadają się do zawieszania i dekorowania stroików wielkanocnych.

Święta tak jedne jak i drugie wymagają odpowiedniej oprawy, niezaprzeczalnie wyroby ze szkła nadają się do tego idealnie. Ale i na co dzień, pragniemy otaczać się pięknymi przedmiotami; delikatnymi, błyszczącymi, służącymi, jako typowa dekoracja lub też w postaci zdobnych przedmiotów użytkowych. Mowa o wazonach. Kwiaty cięte często goszczą w naszych domach. Przy różnych okazjach czy to za sprawą walentynek, czy też dnia kobiet lub imienin strojny bukiet zdobi stół lub komodę. Do tego potrzebny jest odpowiedni wazon. Zamiast od razu biec do sklepu po nowy, może warto zastanowić się nad odświeżeniem tego, który już mamy. A być może jest więcej takich flakonów lub wazonów szklanych, które gdzieś tam na strychu zbierają kurz. Można je pięknie odrestaurować i używać na co dzień. Jak to zrobić?

Pomalować stary wazon używając do tego odpowiednich farb. Takie zakupimy w sklepach z artykułami papierniczymi i biurowymi. Są to farby, które doskonale pokrywają szkło, nie ścierają, się nie spływają po śliskiej i gładkiej nawierzchni. Kiedy już zgromadzimy potrzebne przedmioty: wazon, farby i pędzel, powierzchnię szklaną należy dobrze oczyścić używając ciepłej wody a następnie odtłuścić ją ściereczką nasączoną 10% octem. Potem polerujemy ją do sucha i możemy przystępować do nakładania farb. W ten sposób nasz kryształowy wazon dawno zapomniany, odzyska dawną świetność i otrzyma nowe życie.

Pomysłów, wzorów i inspiracji jak zdobić szklane przedmioty szukajmy na stronach internetowych, tam znaleźć można gotowe motywy oraz wskazówki jak postępować dekorując szkło. Szczególnie pięknie prezentują się witraże malowane na szkle. Ich tło jest całkowicie wypełnione, dzięki czemu uda się zakryć nawet drobne rysy na szklanej powierzchni.

(Visited 28 times, 1 visits today)