Jak podziękować za życzenia na Facebooku?

podziękowania-na-facebookuWzajemne składanie sobie życzeń to zwyczaj popularny wśród internautów porozumiewających się za pośrednictwem portali społecznościowych. Tradycyjne kartki imieninowe, urodzinowe, świąteczne, czy noworoczne wyparte zostały przez okazjonalne wpisy na Facebooku, Naszej Klasie, Twiterze lub autorskich blogach. Moda na szybką komunikację nie oznacza jednak konieczności ograniczania się do lakonicznych, zdawkowych formuł. Użytkownicy sieci mogą w nietuzinkowy sposób zarówno złożyć komuś życzenia, jak i podziękować za przesłane wiadomości.

 

PODZIĘKOWANIE ZA ŻYCZENIA DLA ZNAJOMYCH

Odpowiedź na dostarczone życzenia może przybrać różnoraką postać. Najprostszą formą gwarantującą oszczędność czasu i energii jest podziękowanie na tablicy. Wówczas jeden wpis widoczny jest dla wszystkich osób odwiedzających dany profil. Są to na ogół krótkie informacje typu: „Dziękuję bardzo za życzenia”, „Bardzo dziękuję za piękne życzenia”, „Dziękuję Wszystkim z pamięć o moich urodzinach/ imieninach” lub „Serdecznie dziękuję wszystkim za przesłane życzenia”. W okresie świątecznym i noworocznym pojawiają się dodatkowo wpisy takie jak: „Dziękuję! Ja również Wam życzę Wesołych Świąt”, czy „Dziękuję za życzenia! Szczęśliwego Nowego Roku dla Was wszystkich”.

Popularną alternatywą dla jednego wpisu kierowanego do wszystkich znajomych są podziękowania wysyłane do każdego z osobna; widoczne w prywatnej skrzynce wiadomości na poszczególnych profilach odbiorców.

Mogą to być kartki elektroniczne z gotowym tekstem lub wolnym miejscem na własne słowa. W tle tekstu można umieścić kolorowe kwiaty, a także serduszka, motylki, misie, śmieszne ludziki. Oryginalnym rodzajem podziękowania za życzenia są wiadomości głosowe, a nawet krótkie filmiki wysyłane przede wszystkim do najbliższych znajomych- przyjaciół, rodziny. Osoby mające problem z samodzielnym sformułowaniem podziękowania mogą skorzystać z gotowych formuł. Ciekawym pomysłem są również cytaty, sentencje, aforyzmy, a nawet dedykacje muzyczne w postaci ulubionych piosenek.

 

PODZIĘKOWANIE ZA ŻYCZENIA OFICJALNE (od szefa, kontrahenta)

Portale społecznościowe służą nie tylko komunikacji pomiędzy znajomymi i przyjaciółmi. Coraz popularniejszym trendem jest również prowadzenie części korespondencji służbowej za pośrednictwem Facebooka. Formalna relacja pomiędzy nadawcą i odbiorcą wymaga jednak użycia określonego języka, a także grzecznościowych formuł i przemyślanej treści komunikatu. Oczywiście niedopuszczalne jest kierowanie tej samej wiadomości do kilku adresatów, bądź umieszczenie jednego wpisu na tablicy. Każde życzenia wymagają indywidualnej odpowiedzi np.:

Panie Prezesie,
Serdecznie dziękuję za wysłanie życzeń świąteczne i noworoczne. Ja również życzę Panu Radosnych i Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.
Z wyrazami szacunku …..

Szanowna Pani Prezes,
Pragnę złożyć wyrazy wdzięczności za pamięć o moich urodzinach i czas poświęcony na wysłanie mi przepięknych życzeń. Serdecznie dziękuję za życzliwe słowo i niezwykle miły, bezinteresowny gest.
Z poważaniem …..

(Visited 4 959 times, 15 visits today)