Jak podziękować lekarzowi za opiekę?

podziekowania-dla-lekarzaWielu pacjentów chciałoby podziękować lekarzowi za opiekę, jednak obawia się, że takie zachowanie może zostać po prostu źle odebrane. Nic więc dziwnego, że coraz częściej rezygnujemy z zakupu kosztownych rzeczy i obdarowywania nimi lekarzy rodzinnych czy różnych innych specjalistów. Takie przedmioty mogą zostać potraktowane jako łapówka, a wtedy na pewno zaszkodzą samemu lekarzowi.

Jak więc podziękować lekarzowi za opiekę?

Nie jest łatwo wybrać właściwą formę podziękowania, a wiec taką, która pozwoli nam odwdzięczyć się lekarzowi. Dzisiaj upominki w formie butelki wina, eleganckiego pióra czy nawet pudełka czekoladek nie są chętnie przyjmowane przez lekarzy – wszystko to dlatego, że nawet pozornie drobny i niewiele znaczący podarunek może spowodować, że lekarz zostanie posądzony o łapówkę. Jednak pomimo tego, że obowiązkiem lekarza jest doprowadzenie pacjenta do wyzdrowienia, to warto znaleźć sposób, dzięki któremu uda nam się wyróżnić lekarza i tym samym wyrazić mu swoją wdzięczność za sprawowaną opiekę i dobrze przeprowadzone leczenie.

Ciekawym pomysłem na podziękowanie lekarzowi za opiekę może być chociażby samodzielne upieczenie ciasta – taki smakołyk lekarz będzie mógł bez obaw położyć na stole do wspólnego poczęstunku dla wszystkich współpracowników. Do takiego ciasta można dodatkowo dołączyć kartkę ze słowami wyrażającymi wdzięczność za poświęcenie oraz profesjonalną opiekę.

Chcąc podziękować lekarzowi za opiekę, w żadnym wypadku nie starajmy się wręczać mu koperty z pieniędzmi – takie zachowanie na pewno nie zostanie właściwie odebrane przez specjalistę. Co więcej, zgodnie z przepisami kodeksu etyki lekarskiej lekarzom nie wolno przyjmować jakichkolwiek dóbr materialnych od swoich pacjentów. Możemy natomiast podarować coś znacznie skromniejszego, na przykład wyżej wymienione ciasto czy drobny upominek spersonalizowany. Nie należy lekarzom wręczać przedmiotów, które następnie mogłyby zostać spieniężone – takie prezenty mogą zostać potraktowane jako dowód przestępstwa.

Nawet jeśli lekarz nie będzie chciał przyjąć od nas podarunku, nie powinniśmy na niego naciskać. Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego lekarza jest wyleczenie pacjenta, a co więcej, specjaliści za swoją pracę pobierają stosowne wynagrodzenie. Jeśli więc dany lekarz nie wyrazi chęci przyjęcia podarunku, nie obrażajmy się, a jedynie postarajmy się uszanować jego wolę.

(Visited 42 times, 2 visits today)