Jak podłączyć oświetlenie sufitowe?

Rodzaje oświetlenia sufitowegoOdpowiednio dobrane oświetlenie to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego domu czy mieszkania. Dopasowane do charakteru i przeznaczenia pomieszczenia światło może bowiem nie tylko znacznie ułatwić nam wykonywanie codziennych czynności, ale także wprowadzić do wnętrz przytulny nastrój i kameralny klimat.

Na etapie projektowana wnętrz warto zatem zastanowić się nad doborem najbardziej efektywnego, praktycznego i funkcjonalnego oświetlenia do każdego z domowych pomieszczeń. Z powodzeniem możemy zdecydować się choćby na niewielkie, punktowe i kolorowe lampki diodowe, dekoracyjne lampy ścienne lub wolnostojące z ozdobnymi kloszami i abażurami oraz klasyczne oświetlenie sufitowe, dające mocne, niemalże naturalne światło.

Jak się jednak okazuje samodzielny montaż tego rodzaju oświetlenia może być dla nas nieco problematyczny i dość skomplikowany, szczególnie w przypadku wyboru kilkuczęściowych czy wieloelementowych lamp sufitowych. W niniejszym artykule podpowiadamy zatem, jak prawidłowo, samodzielnie i krok po kroku podłączyć lampę do domowej instalacji elektrycznej.

Na początek należy przede wszystkim odłączyć bezpieczniki sprawdzić miernikiem przepływ energii elektrycznej w przewodach. Następnie trzeba dokładnie połączyć dwa fazowe przewody z włącznikiem oraz przewód zerowy ze skrzynką rozdzielczą. Po ponownym włączeniu bezpieczników trzeba raz jeszcze sprawdzić przepływ prądu za pomocą specjalistycznego miernika.

Kolejnym etapem samodzielnego montowania oświetlenia sufitowego będzie przygotowanie miejsca na lampę. Najlepiej będzie zaznaczyć ołówkiem jej wielkość i kształt, następnie zaś trzeba wywiercić niezbędne otwory na przewody elektryczne. Dodajmy jeszcze, iż duże i ciężkie lampy powinno się montować na kilku kołkach rozporowych, zabezpieczających przed obluzowaniem się klosza.

Po przykręceniu lampy do sufitu oraz sprawdzeniu poprawności jej działania należy jeszcze dodatkowo zaizolować wszystkie przewody specjalną taśmą. Pojedyncze kable trzeba owinąć izolacją osobno, zabezpieczając je w ten sposób przed wilgocią. Po zamontowaniu oświetlenia sufitowego pamiętajmy również o jego wyłączeniu kiedy nie będzie nam już potrzebne. W ten sposób można bowiem skutecznie zaoszczędzić na prądzie i znacznie obniżyć miesięczne rachunki za energię elektryczną.

(Visited 23 times, 1 visits today)