Jak palić w piecu kaflowym?

jak-zapalic-w-piecuCentralne ogrzewanie to chyba najwygodniejszy sposób ogrzewania domu, szczególnie jeśli chodzi o ogrzewanie gazem, choć jest to stosunkowo drogie. Większość osób ogrzewa mieszkania za pomocą drewna, węgla czy różnego rodzaju brykietów – kaloryfery zapewniają ciepło w pomieszczeniu, ale kotły umieszczone są w kotłowniach, więc w mieszkaniu nie musimy brudzić węglem czy popiołem.

Nie tak wygodne, ale na pewno tworzące fantastyczną atmosferę w domu jest ogrzewanie kominkiem – wiele osób o nim marzy, choć coraz bardziej popularne staje się obecnie także ogrzewanie za pomocą pieca kaflowego.

Piece kaflowe kiedyś były obecne w każdym domu, potem zaczęły zanikać, ale dziś znów stają się modne. Niektórzy posiadacze nieużywanych od lat urządzeń odnawiają je i przywracają do użytku, inni budują nowe piece kaflowe, gdyż jest to nie tylko wydajny sposób na zapewnienie ciepła w domu, ale ponadto piece takie są bardzo piękne i efektowne. Czy jednak palenie w takim piecu nie jest kłopotliwe?

Bez wątpienia trzeba liczyć się z faktem, że podobnie jak przy ogrzewaniu kominkowym, trzeba będzie wewnątrz mieszkania często sprzątać, pozbywać się popiołu czy uzupełniać zapasy opału. Również technika palenia może różnic się nieco od palenia w kotłach węglowych czy kominkach, ale na pewno można ją szybko opanować.

W piecu kaflowym można palić zarówno drewnem, jak i węglem, a nawet słomą czy papierem, trzeba jednak wiedzieć, jak to robić. Gdy napełnimy palenisko drobnym drewnem i rozpalimy ogień, musimy zaczekać do przepalenia drewna i wytworzenia żaru, dopiero wówczas możemy dołożyć węgiel i również czekać na jego przepalenie. Gdy to się stanie, możemy zamknąć i zakręcić drzwiczki, a ciepło z żaru będzie powoli wypełniało kanały dymne, a co za tym idzie ogrzewało wkład szamotowy.

Moment zakręcenia pieca jest bardzo ważny, nie możemy tego zrobić przed przepaleniem się wsadu, gdyż może to doprowadzić do zapłonu zgromadzonych w nim gazów palnych i w efekcie nawet do rozsadzenia pieca. Ryzyko to wzrasta po dołożeniu węgla, ponieważ pył węglowy może unosić się w kanale kominowym pieca. Nie mniej jednak węgiel jest najbardziej wydajnym, a zarazem wymagającym najmniej obsługi materiałem opałowym, bowiem palenie drewnem, a już na pewno słomą czy papierem będzie wymagało częstszego dokładania do pieca i oczyszczania go z popiołu.

(Visited 1 348 times, 9 visits today)