Jak ozdobić świąteczną sałatkę?

sałatka świąteczna

Warto wspomnieć o tym, że podczas świąt czy to Wielkanocy czy Bożego Narodzenia na stołach nie może zabraknąć pysznych sałatek. Otóż, mogą być one przyrządzane zarówno na bazie warzyw, owoców, mięsa, ryb, makaronu czy ryżu, w zależności od tego, co kto lubi. Przede wszystkim, sałatki stanowią doskonałą przystawkę pomiędzy daniami głównymi, gdyż są lekkostrawne, smaczne i kolorowe. Oczywiście, przed podaniem należy je odpowiednio udekorować, aby swym wyglądem zachęcały do degustacji.

Jak upiększyć sałatkę  na święta?

Po pierwsze, musimy wspomnieć o tym, że typ dekoracji w dużej mierze uzależniony będzie od rodzaju święta, bowiem przystawki bożonarodzeniowe będzie inaczej upiększać niż zakąski wielkanocne. Ponadto, ozdoby mogą mieć różne kształty, kolory, a także być wykonane z rozmaitych produktów, najczęściej naddających się do konsumpcji. Z pewnością, do dekoracji sałatek zazwyczaj wykorzystywane są jaja ugotowane na twardo. Otóż, możemy je przeciąć na połówki, usunąć z nich żółtka i do łódeczek włożyć przykładowo sos chrzanowy, śmietanowy czy pieczarkowy i ułożyć je na wierzchu przystawki. Niektórzy też łódeczki odwracają do góry i ozdabiają je kropkami ketchupu. Oprócz tego, jaja  możemy pociąć na paski i utworzyć z nich kompozycje kwiatowe na sałatce.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się dekoracje z warzyw. Warto tu wspomnieć o pomidorach, z których możemy wycinać przeróżne kształty. Równie często świąteczne zakąski są upiększane ogórkami zielonymi, krojonymi w plasterki lub półplasterki, ale razem ze skórą. Nie zapominamy tu o rzodkiewce, z której można tworzyć ozdobne ludziki. Oprócz tego, w trakcie dekoracji sałatki niezastąpiona jest kukurydza konserwowa i groszek konserwowy, choćby dlatego że są kolorowe i łatwo z nich stworzyć róże formy. Nie możemy tu pominąć sałatki zielonej oraz szczypiorku, pietruszki, czy koperku, które także naddają się do ozdabiania sałatek. Poza tym, pomocne mogą okazać się tu również majonez, ketchup i musztarda, za których pomocą możemy stworzyć różne wzory na sałatce.

Nie ulega wątpliwości, że dekoracja sałatki jest bardzo ważna, gdyż dzięki niej przystawka ładnie prezentuje się na stole i zachęca do jedzenia. Ale pamiętamy o tym, by w stosowaniu ozdób zachować umiar, gdyż ich nadmiar może osiągnąć odwrotny efekt i zniechęcić nas do konsumpcji.

(Visited 107 times, 1 visits today)