Jak ozdobić stary abażur?

abażurW pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że rewelacyjnym pomysłem jest ozdobienie starego abażuru na lampę niż kupowanie nowego. Oczywiście, dzięki temu zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale i stworzymy unikatową ozdobę, dzięki której nasz salon czy sypialnia będą prezentować się wyjątkowo. Poza tym, upiększanie abażuru może też stanowić świetną zabawę, w związku z czym warto do wspólnej pracy zaprosić maluchy.

Jak przywrócić piękny wygląd abażurowi?

Po pierwsze, gdy mamy do czynienia z białym abażurem, możemy go ufarbować na żywy kolor, który ociepli nasze wnętrze. Możemy go również pomalować we wzory. W tym celu warto użyć pędzelka i farb akrylowych i stworzyć na abażurze kompozycje kwiatowe, roślinne czy geometryczne. Trzeba zaznaczyć, że po zapalaniu lampy będą widoczne na nim kontury. Nie należy jednak przesadzać z nadmiarem motywów, gdyż wtedy lampka nie będzie dawała zbyt wiele światła. W związku z czym, tego rodzaju abażury sprawdzają się w sypialni, natomiast nie zawsze zdają egzamin w salonie.

Innym zabiegiem upiększającym abażur jest obszycie jego brzegów inną tkaniną bądź frędzlami czy falbankami. Na uwagę zasługuje fakt, że gdy nam się znudzi to zdobienie, możemy odpruć materiał, wymienić go na inny lub pozostać przy pierwotnym wyglądzie abażuru. Ponadto, dosyć ciekawym rozwiązaniem wydaje się obszycie abażuru koronką, gdyż wtedy osiągamy ciekawy kontrast pomiędzy światłem żarówki i koronki. Równie ładne są abażury upiększane koralikami, cekinami, a także kryształkami, w szczególności przeźroczystymi, które rzucające refleksy na ściany.

Nie zapominamy tu o abażurach zdobionych decoupage, które są jedyne w swoim rodzaju. Warto wspomnieć o tym, że są one upiększane pięknymi wzorami, najczęściej kwiatowymi i roślinnymi. Większość z nich jest uszyta z lnu, na który zostały naklejone oryginalne szablony. Oprócz tego, mile widziane są abażury przypominające rybie łuski, stworzone z materiałowych kółeczek, naklejonych na tkaninę. Ułożone są one warstwowo i nakładają się na siebie.

W związku z powyższym widać, że stary abażur można ozdabiać na mnóstwo sposobów, dlatego możemy zmieniać jego wygląd nawet kilka razy w roku lub częściej. Z pewnością, może on stanowić doskonałą ozdobę wielu wnętrz, urządzonych w różnych stylach.

(Visited 42 times, 1 visits today)