Jak opatrzyć ranę po oparzeniu wrzątkiem?

Jak opatrzyć ranę po oparzeniu wrzątkiemKiedy dochodzi do oparzenia gorącym płynem, kawą, zupą, olejem itp. przede wszystkim trzeba natychmiast zareagować, czyli chłodzić dane miejsce bieżącą zimną wodą. Jeśli nie mamy do niej dostępu można użyć innego chłodnego płynu. Polewanie powinno trwać od kilkunastu minut do pół godziny.

Udzielanie pierwszej pomocy w przypadku oparzenia lub skaleczenia brudnym narzędziem, to często jedynie pierwsza czynność, która wpływa na późniejszy stan rany, ale konieczna jest także dalsza pomoc medyczna. W przypadku oparzeń wszystko zależy od stopnia uszkodzenia skóry, bo lekkie przypadki leczy się w domu. Należy zacząć od delikatnego osuszenia po polewaniu wodą oraz w razie pojawienia się pęcherzy, których nie wolno przebijać, nałożenia suchego opatrunku. Potem trzeba go zmieniać raz dziennie lub częściej. W przypadku pojawienia się jakiejś wydzieliny w obrębie rany, przemywa się ją czystą przegotowaną wodą lub ziołowym naparem – z rumianku, czarnego bzu, nagietka. Przed założeniem opatrunku należy użyć jałowej gazy w celu osuszenia oparzonego miejsca. Bardzo ważne jest to, aby rana i opatrunek pozostawały czyste. Skórę podrażnioną po oparzeniu smaruje się żelem z aloesem, maścią z nagietkiem lub nawet po prostu miodem. Jeśli chodzi o środki dezynfekujące zawierające alkohol, to można je stosować tylko w przypadku oparzeń I stopnia. Wówczas działają dezynfekująco, chłodząco i przeciwbólowo. Natomiast w razie występowania ran taki zabieg spowoduje dodatkowe podrażnienie. O czym jeszcze warto pamiętać? Środki przyśpieszające poprawę stanu skóry mogą być stosowane dopiero po pierwszej dobie po oparzeniu. W ten sposób zapobiega się zakażeniu. Lekkie oparzenie powinno się zagoić w ciągu około dziesięciu dni.

Oparzenia ciężkie muszą być natomiast leczone szpitalnie. Pacjent otrzymuje wówczas leki przeciwbólowe i środki, które mają zapobiec zakażeniu ran, chorobie oparzeniowej, niewydolności narządów. W niektórych przypadkach zostaje podjęta decyzja o leczeniu operacyjnym polegającym na wykonaniu przeszczepu skóry.

(Visited 508 times, 4 visits today)