Jak odciągnąć pokarm bez laktatora?

odciąganie pokarmu

Odciąganie pokarmu jest zalecane w przypadku, gdy kobieta ma go za dużo lub w sytuacji, kiedy musi wrócić do pracy i nie może cały czas przebywać z dzieckiem, a nie chce go karmić mlekiem modyfikowanym. Warto dodać, że niektóre matki decydują się na odciąganie mleka za pomocą laktatora, ale wiele pań woli czynić to ręcznie. Należy dodać, iż nie wszystkie kobiety stać na kupno laktatora, ponieważ to urządzenie jest dosyć kosztowne. Ponadto, przed każdym użyciem trzeba go wyparzyć, co może być dosyć kłopotliwe.

Jak odciągnąć pokarm ręcznie?

Najpierw należy dokładnie umyć ręce, najlepiej za pomocą mydła przeznaczonego dla dzieci. Następnie chwytamy pierś za otoczkę brodawki i spłaszczamy. Oczywiście, kluczowe znaczenie odgrywa tu właściwe chwycenie piersi. Przede wszystkim, kciuk powinien być u góry, zaś pozostałe palce na dole, pod brodawką. A, więc ułożenie dłoni powinno przypominać kształtem literę C. W dalszym etapie delikatnie przyciskamy i stopniowo przesuwamy palce ku brodawce. W tym momencie pokarm powinien zacząć wypływać. Kolejno, cofamy palce, tak jakbyśmy chciały wcisnąć brodawkę do środka piersi. Następnie znów wyciskamy brodawkę i tę czynność powtarzamy, aż odciągniemy cały pokarm. Nie zapominamy o tym, by mleko odciągać do odpowiednio przygotowanego pojemniczka, który będziemy później przechowywać w lodówce lub zamrażalce.

Na uwagę zasługuje fakt, że ręczne odciąganie mleka matki nie należy do najprostszych zadań, zwłaszcza gdy czynimy to po raz pierwszy. W związku z czym, żeby ułatwić sobie tę czynność, trzeba podczas jej wykonywania się odprężyć. Otóż, bardzo ważne jest to, by odbywało się ono w spokojnej atmosferze, ponieważ gdy kobieta jest zdenerwowana, piersi robią się napięte i nawet delikatny ucisk może być bolesny. Trzeba wiedzieć o tym, że prawidłowe odciąganie pokarmu nie sprawia bólu, a jeżeli jest inaczej, to znaczy, że źle wykonujemy tę czynność. Poza tym, przy pierwszych próbach możemy mieć problemy z odciągnięciem pokarmu, ale nie należy się zniechęcać, bowiem przy odrobinie cierpliwości na pewno uda nam się tę umiejętność opanować. Natomiast, gdy kolejne próby nie przynoszą zamierzonych rezultatów, warto się udać do przyszpitalnej poradni laktacyjnej, w której udzielą nam stosownych porad.

Reasumując, aby odciągnąć pokarm wcale nie musimy kupować laktatora, ponieważ możemy to uczynić ręcznie, tym bardziej że nie jest to zadanie ani bolesne, ani ogromnie trudne.

(Visited 103 times, 2 visits today)