Jak nauczyć się growlować

Jak nauczyć się growlowaćGrowl jest techniką wokalną stosowaną przez członków zespołów wykonujących ciężką muzykę. Zanim jednak zostanie ona opanowana trzeba sporo ćwiczyć. Chodzi przede wszystkim o to, żeby nauczyć się korzystać w odpowiedni sposób ze znajdującego się w krtani fałdu przedsionkowego.

Nauka śpiewania jest ściśle związana z koniecznością wykonywania odpowiednich ćwiczeń wokalnych. W przypadku growlowania mają one doprowadzić do opanowania właściwej techniki, oszczędzenia gardła oraz osiągnięcia dobrego brzmienia. Growl należy do technik wokalnych, które można ćwiczyć w domu, trzeba tylko wiedzieć jak to robić. Poza tym należy zdawać sobie sprawę jak ważne jest właściwe oddychanie podczas śpiewania i, że koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią higienę gardła. Kiedy czujemy się gorzej nie należy ćwiczyć growlingu. Poza tym należy pić dużo wody, a podczas śpiewania przepłukiwać usta. Najlepiej unikać też w ogóle pomieszczeń, w których jest zbyt suche powietrze. Nawet zagorzały metalowiec powinien w chłodne dni nosić szalik.

Żeby zacząć umiejętnie krzyczeć, trzeba najpierw nauczyć się oddychać używając przepony. W przeciwnym razie growlowanie od razu zmęczy wokalistę. W związku z tym na początek warto zapoznać się z odpowiednimi ćwiczeniami oddechowymi. Nauka growlu to dopiero kolejny etap. Można zacząć od ćwiczenia polegającego na śpiewaniu jednego dźwięku. Zaczynamy cicho, a potem coraz głośniej, aż do krzyku. Kolejna propozycja to głośne nucenie dźwięku, z zaciśniętymi ustami oraz stopniowe obniżanie głosu aż do ostatecznej granicy własnej skali. Następne ćwiczenie polega na growlowaniu po kolei samogłosek u, o, a. Pierwsza ma być cicha, kolejna głośniejsza, aż w końcu dochodzi się do krzyku. Każde ćwiczenie trzeba powtórzyć kilka razy. Cały trening robi się przynajmniej raz dziennie. Żeby jak najszybciej osiągnąć pożądane rezultaty trzeba być konsekwentnym. Bez wątpienia dobrze wyćwiczony growling naprawdę robi wrażenie. Jednak, żeby go dobrze wykonywać trzeba też naprawdę czuć i kochać muzykę metalową.

(Visited 441 times, 5 visits today)