Jak napisać wypracowanie o wiośnie?

pisanie-wypracowaniaTematy szkolnych wypracowań związane są głównie z lekturami. Te przerabiane są w każdej szkole i zazwyczaj po przeczytaniu każdej z nich pisze się rozmaite wypracowania. Najczęściej są to: charakterystyka postaci, rozprawka na dany temat dotyczący problematyki książkowej, opis sytuacji z dialogiem albo opowiadanie. Jednak nie tylko sztywne tematy lekturowe to uczniowska codzienność. Lekcje języka polskiego, zwłaszcza w młodszych klasach szkoły podstawowej, nawiązują do luźniejszej tematyki. Między innymi nauczyciele zadają wypracowania dotyczące tego co dzieje się w przyrodzie, jak zmienia się świat za naszymi oknami wraz z nadejściem kolejnych pór roku. Jesienią opisy kolorowych liści i barwny krajobraz zmierzający ku zimie, a wiosną opisy budzącej się do życia natury.

Takich tematów jest mnóstwo, jest to bardzo dobry pomysł na przećwiczenie tak typowych form wypowiedzi, które przydadzą się na sprawdzianie szóstoklasisty bądź gimnazjalnym.

Jak zatem napisać wypracowanie o wiośnie?

Będzie ono miało charakterystyczną trójdzielną kompozycję, jak każde typowe zadanie pisemne z języka polskiego. Warto pamiętać o tym, tak pisząc charakterystykę, jak i opowiadanie o Pierwszym Dniu Kalendarzowej Wiosny. Wstęp, rozwinięcie i zakończenie to nieodzowne elementy każdej pisemnej wypowiedzi. Rozpoczynając swą opowieść wiosenną należy zacząć od podstawowych informacji. To jest: kiedy rozpoczyna się wiosna, że ma to miejsce 21 marca, jak długo trwa, kiedy się kończy.

Wstęp to bardzo ogólne informacje. Można w nim zawrzeć także kilka luźnych sformułowań typu: na wiosnę każdy z nas czeka z niecierpliwością, jest to najbardziej radosna z pór roku, wraz z jej nadejściem przylatują ptaki z ciepłych krajów i cała przyroda budzi się do życia.

W rozwinięciu zawrzemy kolejne istotne informacje. Tutaj powinien znaleźć się krótki opis zwyczajów i tradycji na 21 marca. Uczniowie nie mogą także zapomnieć o świętowaniu Dnia Wagarowicza. Tutaj niewątpliwie znajdzie się wiele tematów do poruszenia, zaczynając od typowych pomysłów na wagary a skończywszy na sposobach spędzania tegoż dnia w szkole. Jednak nie rozpisujemy się na ten temat zbytnio, bowiem motywem przewodnim jest wiosna.

Podsumowanie powinno odnosić do wstępu, jednak zawieramy w nim konkluzję. Zakończeniem będzie kilka słów odnoszących się do własnych spostrzeżeń. O wiośnie można napisać bardzo wiele i właściwie na różnie sformułowane tematy. Jest to najbardziej wyczekiwana z wszystkich pór roku. Wraz z jej rozpoczęciem dzieje się tak wiele, także w szkole.

(Visited 178 times, 1 visits today)