Jak napisać kartkę z życzeniami świątecznymi?

kartka-bozonarodzeniowaWzajemne składanie życzeń świątecznych to niezmiennie popularny zwyczaj realizowany w różnych formach. Eleganckie kartki wysyłane pocztą coraz częściej zastępowane są przez bożonarodzeniowe i noworoczne smsy, e-maile oraz okazjonalne wpisy na portalach społecznościowych.

JAK NAPISAĆ KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ?

Tradycyjne kartki bożonarodzeniowe, dostępne w wielu sklepach w okresie przedświątecznym, zazwyczaj zawierają gotowe życzenia w formie ozdobnego nadruku. W corocznej sprzedaży pojawiają się także modele z wyznaczonym miejscem na własny wpis- idealne do wysłania pocztą lub osobistego wręczenia w odświętnej kopercie.

Pisząc kartkę świąteczną należy pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu tekstu. W lewym górnym rogu wpisujemy miejscowość i datę, a poniżej, na środku- nagłówek (do kogo?). Następnie w krótkiej (kilkuzdaniowej) przejrzystej formie układamy treść życzeń, a na końcu, w prawym dolnym rogu, podpisujemy się.

Rodzaj zapisu powinien różnić się w zależności od adresata. W przypadku prywatnej korespondencji mile widziane są zdrobniałe formuły i ciepły ton wypowiedzi. Natomiast oficjalne kartki świąteczne (np. do nauczyciela, szefa, kontrahenta) wymagają użycia specjalnych określeń. Jednak w obu tych sytuacjach bezwzględnie należy unikać błędów stylistycznych i ortograficznych (w razie wątpliwości sprawdzić pisownię w słowniku), a wszelkie zwroty grzecznościowe pisać wielką literą.

PRZYKŁADOWE KARTKI ŚWIĄTECZNE Z ŻYCZENIAMI

DO NAUCZYCIELA (WYCHOWAWCY)

Kraków, 20.12.2013
Sz. P. (imię i nazwisko)
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, chcielibyśmy złożyć Panu (Pani) najserdeczniejsze życzenia: radosnej Wigilii spędzonej w gronie najbliższych, szampańskiej zabawy sylwestrowej, a w nadchodzącym Nowym Roku dużo zdrowia, pomyślności, realizacji wszystkich planów, wielu sukcesów zawodowych oraz niesłabnącego optymizmu na co dzień.
Z poważaniem,
Uczniowie (klasa)

DO KOLEŻANKI (KOLEGI) Z KLASY

Kraków, 20.12.2013
Kochana Aniu
Życzę Ci radosnych Świąt Bożego Narodzenia, smacznych potraw na Wigilii, wymarzonych prezentów pod choinką, bajkowego Sylwestra, a w Nowym Roku spełnienia wszystkich planów, codziennego uśmiechu na twarzy, motywacji do nauki i jak najlepszych ocen.
Kasia

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE PO ANGIELSKU I NIEMIECKU

PO ANGIELSKU:
We would like to express our best wishes: Merry Christmas, smile a face, many sunny days and a happy New Year.
(Chcielibyśmy wyrazić nasze najlepsze życzenia: wesołych Świąt Bożego Narodzenia, uśmiechu na twarzy, wielu słonecznych dni i szczęśliwego Nowego Roku.)
PO NIEMIECKU:
Frohe Weihnachten und die besten Wunsche zum Neuen Jahr!
(Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i najlepsze życzenia na Nowy Rok!)
Wir wunschen Ihnen frohliches Weihnachten, wiel Gesundheit, Gluck und Wohlstand zu kommen.
(Życzymy Panu (Pani) wesołych Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, szczęścia oraz spełnienia marzeń)

(Visited 404 times, 2 visits today)