Jak leczyć bezsenność u dzieci?

Jak leczyć bezsenność u dzieciKażdy, kto cierpiał kiedykolwiek na bezsenność wie jak bardzo negatywnie wpływa ona na nasze samopoczucie. W przypadku małych organizmów skutki bezsenności są jeszcze gorsze, bo dzieci do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju potrzebują więcej snu niż dorośli.

Jeśli dziecko ma problemy ze spaniem, cierpi na bezsenność, występują u niego koszmary nocne lub moczenie, należy od razu podjąć odpowiednie kroki. Przede wszystkim trzeba zastanowić się jakie mogą być ich przyczyny. Czasami okazuje się, że wystarczy zmienić nieco tryb życia lub odpowiednio przygotować pomieszczenie, w którym śpi dziecko. Jego pokój powinien być przewietrzony, należy też zadbać o wyeliminowanie hałasu i zbyt dużej ilości światła. Poza tym maluch ma być wyciszony przed snem. Pomaga w tym czytanie ulubionych bajek lub słuchanie kołysanek. Ważne, aby unikać tuż przed położeniem dziecka do łóżka intensywnego ruchu, oglądania telewizji, jedzenia kolacji i słodyczy. Pora kąpieli zależy od tego jak działa na malucha – rozbudzająco czy usypiająco. Natomiast na pewno pomocne jest przestrzeganie stałych pór wykonywania wieczornych czynności.

Jednak bezsenność u dzieci może wynikać również z pewnych problemów lub chorób. Zdarza się, że córeczka lub synek mocno przeżywa jakąś sytuację i to powoduje, że ma problemy ze spaniem. Złe sny u dzieci również bywają powodem niechęci do zasypiania oraz złej jakości wypoczynku nocnego. Na pewno należy przyjrzeć się temu bliżej. Przede wszystkim trzeba się dowiedzieć czy koszmary są związane z takim właśnie odbiorem bajki czytanej lub oglądanej przed snem, czy też wynikają z faktu, iż dziecko mocno coś przeżywa. Przyczyny koszmarów sennych bywają bardzo różne i mogą wynikać nawet z urazów psychicznych. Nie wolno tego bagatelizować. W razie potrzeby warto nawet skonsultować się z psychologiem. Ewentualnie można zainteresować się homeopatią, aromaterapią, akupunkturą itp. Natomiast na złą jakość snu mogą wpływać także dolegliwości fizyczne, od takich chorób jak astma czy egzema, po zwyczajny katar. Trzeba wówczas zapewnić dziecku maksymalny komfort oraz stosować wszystkie metody zalecane w przypadku danej choroby. Warto tu jeszcze dodać, że leki uspokajające można stosować tylko pod nadzorem lekarza. Zresztą nie leczą one wcale bezsenności, tylko działają doraźnie.

(Visited 3 times, 1 visits today)