Jak kłaść panele na korytarzu?

ukladanie-paneli-na-podlodzeDrewniane panele cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ pozwalają na zaaranżowanie podłogi w nowoczesny sposób. Elegancki parkiet z drewna tekowego czy jesionowa posadzka z Hajnówki to także gwarancja wieloletniego użytkowania, nic więc dziwnego, że drewniane panele mają tak wielu zwolenników. Część osób decyduje się na samodzielny montaż paneli, które mogą być układane nie tylko w salonie, ale też w domowym przedpokoju czy na korytarzu. Układanie paneli na korytarzu nie jest trudne, ale zanim przystąpimy do ich montażu, warto zadbać wcześniej o dokładne przygotowanie podłoża.

Przede wszystkim powierzchnia, na której będą układane drewniane panele musi być sucha, czysta oraz w miarę możliwości jak najbardziej równa. Panele można układać na betonie, płytkach ceramicznych, a także na starych podłogach z drewna. W podobny sposób należy oczyścić powierzchnię, gdy zdecydujemy się sięgnąć po sosnowe deski przypodłogowe. Jeśli natomiast nabyliśmy panele laminowane, wówczas warto postarać się o to, aby najpierw została ułożona specjalna warstwa paraizolacyjna. Dzięki temu panele będą miały ochronę przed wilgocią, która może przedostawać się z podłoża. O kierunku układania paneli drewnianych w korytarzu powinny zadecydować przede wszystkim wymiary samego pomieszczenia. Na ogół zaleca się ich układanie wzdłuż kierunku padania promieni słonecznych, ale w przypadku korytarzy panele mogą być układane na przykład wzdłuż dłuższego boku. Przed przystąpieniem do montażu paneli na korytarzu, dobrze jest więc zmierzyć szerokość oraz długość pomieszczenia – dzięki temu lepiej będzie nam też określić, czy koniecznie będzie przycięcie paneli. Samo układanie posadzki w korytarzu najlepiej jest natomiast rozpocząć od rogu pomieszczenia. W trakcie układania paneli należy pamiętać o pozostawieniu gdzieniegdzie odstępów dylatacyjnych (głównie w pobliżu ścian oraz drzwi).

Samodzielne układanie paneli jest coraz bardziej popularne, chociaż oczywiście taką czynność można zlecić profesjonaliście. Jeśli jednak mamy już nieco wprawy w aranżowaniu drewnianych posadzek, wówczas z całą pewnością własnoręczne położenie paneli na korytarzu czy w każdym innym pomieszczeniu nie powinno być dla nas specjalnie trudne. Kłopotliwa może być natomiast ostatnia faza układania paneli, kiedy najczęściej konieczne jest przycięcie niektórych desek. Trudnością może być też wycinanie otworów pod rury, zwłaszcza, że w trakcie tej czynności należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od średnicy (w celu zachowania szczelin dylatacyjnych).

(Visited 54 times, 2 visits today)