Jak i czym pomalować altankę?

Malowanie altanyStawiając w swoim ogrodzie lub na działce altankę z drewna trzeba pamiętać o jego impregnacji. Zabieg ten będzie trzeba powtarzać co jakiś czas, żeby altana długo stała i ładnie wyglądała. Wymaga to pewnego wkładu finansowego oraz wysiłku i czasu, ale na bez wątpienia warto tego dopilnować. W końcu po to decydujemy się na altankę ogrodową czy działkową, żeby swobodnie z niej korzystać oraz cieszyć się jej widokiem. Jeśli chodzi o samą budowę, to można kupić drewno, które jest od razu zaimpregnowane lub zająć się tym samodzielnie. Z kolei kiedy odnawiamy stojącą już altanę, to trzeba ją odpowiednio przygotować do malowania.

Bez względy na to czy odnawiamy altanę z bali czy z desek należy wyczyścić jej powierzchnię. Nie powinno być na niej żadnych zabrudzeń, pyłów, odstających fragmentów farby itp. Kiedy powierzchnia będzie już wyczyszczona, to trzeba ja wyrównać. Najlepiej posłużyć się tutaj szlifierką lub ewentualnie po prostu papierem ściernym. Zanim zabierzemy się do malowania drewno musi porządnie wyschnąć. Malujemy pędzlem lub wałkiem. Wszędzie powinna znaleźć się równomierna warstwa wybranego preparatu. Najlepiej nałożyć dwie warstwy. Dzięki temu altana będzie dobrze zabezpieczona przed zimą, a zatem mrozem i śniegiem, przed deszczem oraz słońcem. Natomiast jeśli wybierze się preparat, który zawiera biocydy, to ochroni on drewnianą altanę przed grzybami, pleśnią oraz owadami.

Jakie preparaty stosuje się najczęściej do malowania altan? Wielu osobom zależy na tym, aby zachować naturalny wygląd drewna. Wówczas najlepiej użyć specjalnego oleju. Poza tym dostępne są także impregnaty, lakierobejce i lazury. Pełnią one podwójną rolę – chronią i pozwalają ładnie wykończyć altanę. Impregnaty mogą być rozpuszczalnikowe albo wodne. Należy pamiętać o tym, że jeśli używa się tylko lakierobejcy, to drewno chronione jest wyłącznie od zewnątrz. Można więc najpierw użyć impregnatu, który wnika w drewno i dzięki temu chroni deskę czy belkę w całości. Kiedy używamy bezbarwnego impregnatu, to trzeba potem użyć jeszcze albo lakierobejcy, albo kolorowego impregnatu. Dopiero wtedy drewno będzie odpowiednio chronione. Do jego zabezpieczenia można użyć również lazury, która łączy w sobie właściwości lakierobejcy oraz impregnatu. Drewno jest chronione od wewnątrz, na zewnątrz, a na dodatek ładnie wygląda. Trzeba też jednak uwzględnić to, jaki rodzaj preparatu będzie najlepszy akurat w przypadku altany. Można tutaj polecić impregnat i lakierobejce woskową. Ponieważ altany ogrodowe i działkowe narażone są na działanie różnych czynników, to trzeba pamiętać czy wybrany preparat do drewna chronił je również przed promieniowaniem UV.

(Visited 168 times, 2 visits today)