Jak czyścić piec węglowy?

czyszczenie-piecaŹródło ciepła domowego, jakim może być kondensacyjny piec węglowy lub też kuchnia węglowa z płaszczem wodnym, to bardzo ważny element w każdym budynku. Odpowiedni komfort cieplny jest nam potrzebny dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Zatem wybór pieca, jaki da nam ciepło jesienią, zimą i wczesną wiosną, nie może być kwestią przypadku. Powinien być po pierwsze dobrany pod względem mocy jaka będzie wystarczająca dla ogrzania budynku o konkretnych gabarytach. Im więcej pomieszczeń, tym moc pieca węglowego musi być większa. Dodatkowo jeśli chcielibyśmy także podgrzewać wodę, to wydajność kotła musi być zwiększona.

Drugim kryterium wyboru jest rodzaj opału, który będziemy stosować. Węgiel jest bardzo dobrym materiałem, w piecach ekologicznych ma niska emisję spalin podczas pracy a zwłaszcza wytwarzany z niego ekogroszek. Kiedy już posiadamy upragniony piec i możemy się cieszyć ciepłem w czterech ścianach, czy na tym koniec? Otóż nie. Jak każda instalacja, także i ta grzewcza w naszych domach wymaga kontroli a w szczególności oczyszczania pieca na węgiel. Nieważne czy mamy kocioł węglowy w układzie zamkniętym czy też otwartym, jego właściwa praca zależy od jego stanu. Szczególnie przed nowym sezonem grzewczym należy zadbać o wyczyszczenie całego pieca. Czysty kocioł gwarantuje wydajniejsze spalanie i należyte odprowadzanie spalin.

Jak powinno wyglądać oczyszczanie kotła węglowego?

Usuwamy ze ścian pieca i kanałów spalinowych resztki jakie powstają podczas spalania czy to ekogroszku czy też zwyczajnego węgla lub miału węglowego. Nieoczyszczony piec, na którym zalega nawet kilkumilimetrowa warstwa smoły, sadzy i lotnego popiołu ma bardzo zmniejszoną moc cieplną, nawet o 20 do 30 %. Tym samym zaczynamy zauważać zwiększone zużycie paliwa stałego. Zmniejsza się ciąg kominowy i przyspiesza się wyeksploatowanie urządzenia grzewczego. Kocioł węglowy powinien być czyszczony raz na kilka tygodni. Szczególnie wymagające są kotły opalane miałem, one wymagają czyszczenia przed każdym załadunkiem opału. Kotły można przepłukiwać roztworami rozpuszczającymi osad, takimi jak roztwór kwasu chlorowodorowego, co bardzo dobrze usuwa kamień kotłowy nagromadzony przez kilka lat spalania.

Najlepszym i najszybszym sposobem oczyszczania kotłów na ekogroszek i węgiel jest użycie szczotek drucianych oraz pogrzebaczy deklarowanych do użytku przez producenta pieca. Duże kotły na przykład przemysłowe czyści się sprężonym powietrzem. Kotły mają specjalne otwory wykonane w celu lepszego dotarcia do wielu zakamarków. Wysokiej jakości kotły zamiast zwykłego popielnika posiadają szuflady, z których usuwanie popiołu jest szybkie i wygodne.

(Visited 655 times, 1 visits today)