Jak czyścić futro?

futroW związku z tym, że naturalne futra są bardzo drogie, wiele osób się zastanawia nad tym, jak je czyścić, by nie uległy zniszczeniu. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem wydaje się tu oddanie odzieży wierzchniej do specjalisty, jednakże ta usługa jest dosyć kosztowana i nie każdy może sobie na nią pozwolić. Należy zaznaczyć, iż piękne futra możemy także pielęgnować za pomocą domowych sposobów, dzięki którym będą przez długi czas wyglądać jak nowe.

Z pewnością, podstawą pielęgnacji naturalnego futra jest częste wietrzenie oraz trzepanie. Pamiętamy o tym, by do tej czynności nie używać wiklinowych ani plastikowych trzepaczek, ponieważ wyrwą one włosy. Dlatego wskazany jest tu skórzany bat bądź wiklinowa bitka, za pomocą których będziemy uderzać w kreację, ale wyłącznie od strony podszewki. Ponadto, w okresie wiosennym i letnim, kiedy słońce nie grzeje jeszcze bardzo mocni, należy futro wywiesić na balkonie lub w oknie, ponieważ wtedy promienie słoneczne, powinny zlikwidować zarodki moli, jeżeli były one na stroju. Niestety pożywką dla moli są także pozostałości po makijażu czy innych kosmetykach, w związku z czym przynajmniej raz w roku należy oddać prawdziwe futro do kuśnierza, który usunie wszelkie zabrudzenia.

Oczywiście, pojedyncze plamy na odzieży wierzchniej możemy usunąć samodzielnie. W tym celu kładziemy na nie specjalny środek chemiczny, który wcieramy za pomocą gąbki. Zanim go zastosujemy, musimy dokładnie zapoznać się z instrukcją, zamieszczoną na jego opakowaniu. Ponadto, zanieczyszczenia na ciemnych futrach możemy usunąć za pomocą otrębów, wcześniej podgrzanych w piekarniku na starym prześcieradle. Kolejno układamy na nich strój, zwijamy go i pozostawiamy na 3 dni. Po upływie tego czasu, rozwijamy futro, trzepiemy je na świeżym powietrzu i za pomocą czystej szczotki do czyszczenia, usuwamy pozostałości otrębów. Natomiast zanieczyszczenia na jasnych futrach możemy usunąć za pomocą talku, który należy wcierać nie tylko we włosie, ale i skórę przez 15-20 minut. Kolejno trzepiemy odzież wierzchnią, aby usunąć z niej pozostałości talku.

Nie mniejsze znaczenie odgrywa sposób przechowywania futer. Przede wszystkim, powinny one wisieć na owiniętych gąbkach wieszakach i przykryte szarym płótnem. Oczywiście, płótno powinno być dłuższe od futra, żeby na dno pokrowca można było włożyć kryształki paradwuchloro-benzenu, zapobiegające pojawieniu się moli. Nie zapominamy też o systematycznym wietrzeniu stroju przynajmniej raz na 6 tygodni, aby nie pojawiał się na nim kurz i nie wypłowiał w wyniku rzadkiego użytkowania.

(Visited 27 times, 1 visits today)