Co zrobić ze starą palmą?

Najpiękniejsze palmy wielkanocneNa uroczyste obchody Niedzieli Palmowej zwyczajowo wykonuje się ręcznie piękne i pomysłowe palmy wielkanocne. Najczęściej tego rodzaju dekoracje robi się przede wszystkim z kolorowego papieru, cienkiej bibułki lub krepiny, suszonych kwiatów lub świeżych, wiosennych gałązek z baziami lub listkami i pączkami. Dekoracje tego typu stanowią zarówno bardzo ważny, religijny symbol, jak również są powszechnie wykorzystywane jako niebanalne stroiki czy ozdoby mieszkania.

Niewątpliwie większość z nas rok rocznie przygotowuje samodzielnie lub razem z dziećmi piękne i estetyczne palemki wielkanocne. O popularności takich zwyczajów przedświątecznych świadczyć mogą chociażby powszechnie kultywowane do dziś w wielu regionach kraju słynne konkursy na najwyższe i najładniejsze palmy. Jednakże po poświeceniu ich w kościele podczas nabożeństwa Niedzieli Palmowej nie zawsze wiemy, co z taką dekoracją zrobić.

Ze względu na fakt, iż palmy wielkanocne są chrześcijańskimi symbolami zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią, a wykonywane są specjalnie na uroczystości związane z przybyciem Jezusa do Jerozolimy, po przyjściu z kościoła z pobłogosławioną palmą absolutnie nie powinniśmy jej wyrzucać, niszczyć czy palić. Co prawda w Wielką Sobotę poprzedzającą Wielkanoc palmy są zwyczajowo palone, jednakże popiół z nich wykorzystywany jest podczas religijnych nabożeństw Popielcowych.

Poświęconą palmę z bukszpanu, bazi czy też innych materiałów warto będzie więc zachować na przykład z myślą o przyszłorocznych obchodach świąt. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, iż wedle dawnych tradycji i obyczajów ludowych, palmy miały gwarantować swoim twórcom długie, bogate i szczęśliwe życie. Ponadto wierzono również, iż pobłogosławione przez księdza palmy wielkanocne mają moc leczniczą oraz ochronną i zapewniają wszystkim domownikom zdrowie oraz obfite zbiory w kolejnych latach.

Zeszłoroczną palmę możemy zatem śmiało wykorzystać podczas tegorocznych obchodów Niedzieli Palmowej. Po powrocie z kościoła dekorację wykonaną zarówno z naturalnych i ekologicznych materiałów, jak również z suchego makaronu, wstążek czy origami warto będzie ustawić w ozdobnym flakonie, doniczce lub innym, własnoręcznie udekorowanym pojemniku. W taki łatwy i prosty sposób wykonamy bowiem niebanalny i oryginalny stroik wielkanocny, który warto będzie następnie umieścić w najbardziej reprezentacyjnym i widocznym miejscu naszego mieszkania.

(Visited 1 318 times, 5 visits today)