Jak samemu zrobić zastrzyk psu?

Jak prawidłowo podać zastrzyk psuKiedy nasz pies choruje idziemy z nim do weterynarza. Zdarza się, że konieczne jest podawanie leków w formie zastrzyków. Można umawiać się na nie w gabinecie weterynaryjnym, ale w wielu przypadkach możliwe jest również samodzielne wykonywanie ich pupilowi.

Z pewnością nauczenie się jak zrobić zastrzyk psu jest szczególnie wskazane w sytuacji, gdy zwierze ma cukrzycę i musi codziennie przyjmować insulinę. Jej podawanie przywraca prawidłowy poziom cukru we krwi. Oprócz tego, że trzeba wiedzieć wszystko na temat prawidłowego przechowywania insuliny, to trzeba nauczyć się ją aplikować. Jeśli ktoś robił sobie na przykład podskórne iniekcje przeciwzakrzepowe w brzuch, to będzie mu nieco łatwiej, bo insulinę również wstrzykuje się pod skórę psa. Zazwyczaj jednak zastrzyki robi się to w kark, chociaż można ewentualnie wybrać inne miejsce na jego ciele. Jak prawidłowo podać zwierzęciu zastrzyk podskórny? Zaczynamy od przygotowania insuliny. Następnie łapiemy fałd skóry i odciągamy go. Teraz należy wbić igłę i podać lek. Cały czas warto mówić łagodnym głosem do psa, żeby go uspokoić.

Bywa również tak, że trzeba podawać zwierzęciu domięśniowe zastrzyki z antybiotykiem. Niektóre z nich podaje się podskórnie, a inne domięśniowo. Jeśli chodzi o ten drugi sposób, to istnieje pewne ryzyko wbicia się w naczynie krwionośne lub nerw. Najlepiej wybrać iniekcję w udo. Zaczynamy od znalezienie mięśnia pośladkowego, który jest największy w tej części ciała psa i wbijamy igłę w jego środkową część. Żeby sprawdzić czy przypadkiem nie zostało przebite naczynie należy delikatnie pociągnąć tłoczek strzykawki i jeśli nie zobaczymy krwi, to wszystko jest w porządku. W przeciwnym razie trzeba wyciągnąć igłę i ponownie wbić ją tuż obok. Z pewnością zrobienie zastrzyku domięśniowego psu wymaga odpowiedniego nastawienia, bo ruchy muszą być pewne i skuteczne. Natomiast jeśli zupełnie nie czujemy się na siłach, żeby wykonać tego typu iniekcję, to trzeba po prostu jeździć z pupilem do weterynarza. Wówczas będziemy mieć pewność, że antybiotyk został podany w prawidłowy sposób. Jednak warto brać pod uwagę, że takie wizyty mogą być dla psa bardziej stresujące.

(Visited 8 318 times, 20 visits today)