Kiedy otrzymałeś list z sądu a w nim pozew rozwodowy oznacza to, że musisz przygotować odpowiedź na pozew. Sąd wysyłając pozew przyjmuje sprawę do rozpoznania i oczekuje stanowiska od drugiej strony procesu, czyli od Ciebie. Odpowiadając zajmujesz określone stanowisko w sprawie. Masz kilka rozwiązań do wyboru. Możesz zgodzić się w całości na pozew lub zająć całkowicie odrębne stanowisko.
Jak dobrze napisać odpowiedź na pozew rozwodowy?Masz kilka możliwości;
– możesz w całości zgodzić się na żądania powoda/powódki,
– zgadzasz się na rozwód, ale całkowicie innych warunkach (żądasz wyższych alimentów, zgłaszasz całkowitą winę powoda itd.),
– zgadzasz się na rozwód, ale przyjmujesz tylko część z roszczeń powoda/powódki (np. zgadzasz się co do wysokości alimentów, ale żądasz orzeczenia o winie z jego strony),
– odmawiasz rozwodu (musisz podać określone przyczyny),
– wnioskujesz o separację zamiast rozwodu.
Redagując odpowiedź na pozew najprościej kolejno odnieść się do kolejnych kwestii, które powinny być w piśmie uwzględnione:
– czy zgadzamy się na rozwód,
– z jakiej winy powinien być orzeczony rozpad związku,
– której ze stron sąd powinien powierzyć sprawowanie władzy rodzicielskiej,
– jak wysokie mają być alimenty, kto ma je płacić,
– czy żądamy alimentów dla siebie od powoda,
– jeśli ma być uregulowana sprawa korzystania ze wspólnego mieszkania to w jaki sposób,
– jak mają zostać pokryte koszty procesowe,
– jakie dowody pozwany chce przedstawić,
– inne żądania, jeśli strona je składa.
Odpowiedź na pozew powinna zawierać oznaczenie sądu, stron oraz ich pełnomocników, sygnaturę akt sprawy oraz oznaczenie „odpowiedź na pozew”. Ponadto w piśmie powinny być uwzględnione żądania wraz z ich uzasadnieniem, przedstawienie faktów, określenie dowodów. Pismo musi być opatrzone podpisem, listą załączników, powinna być do niego dołączona kopia odpowiedzi. W przypadku odpowiedzi na pozew nie uiszcza się opłaty sądowej, która w przypadku składania pozwu rozwodowego jest wymagana.
Pisząc odpowiedź na pozew najprościej jest skorzystać z gotowego wzoru pisma, którą możemy znaleźć w sieci. Po taki wzór możemy także udać się do sądu. Najlepiej jednak jeśli napisanie odpowiedzi powierzymy adwokatowi. Otrzymanie porady prawnej oraz zredagowanie pisma w kancelarii adwokackiej kosztuje około 300 zł.